Announcements
CISAC AVRUPA KOMİTESİ TOPLANTISI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

CISAC Avrupa Komitesi toplantısı, MSG ve MESAM evsahipliğinde, 14-15 Eylül tarihleri arasında, Ceylan Intercontinental'de düzenlendi.

Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Sayın Egemen Bağış'ın konuşmasıyla açılan toplantı fikir ve sanat eserleri alanında faaliyet gösteren CISAC üyesi yabancı meslek birlikleri profesyonelleri, CISAC yöneticileri, Google ve KEA temsilcisi dahil olmak üzere, 76 yabancı, toplam olarak da 96 katılımcı ile gerçekleştirildi.

İlk gün Genel Sekreterimiz Av. Barış Şensoy, Türkiye'de meslek birliklerinin durumu ve telif konusunda gelinen konumla ilgili bir sunum yaptı. Genel sekreterimizin sunumundan sonra sırasıyla, Avrupa Parlamentosu ve Komisyonu'nun telif hakları ve meslek birlikleri karşısındaki konumu, Avrupa'da on-line kullanımların lisanslanması, görsel- işitsel alandaki yeni teknolojilerin lisanslanması konuları tartışıldı.

İlk gün ayrıca, Yönetim Kurulu üyemiz müzisyen Murat Evgin, müzisyen Demir Demirkan, müzisyen Aydilge Sarp ve yönetmen Aydın Bağardı'nın katılımıyla, "Bugün Türkiye'de Sanatçı Olmak" konulu bir panel düzenlendi.

İkinci gün toplantı Google temsilcisinin Google'ın yeni iş modelleri ve bunların teliflendirilmesini içeren sunumuyla açıldı. CISAC standartları ve kurallarındaki güncellemeler ve ardından Orta ve Doğu Avrupa ve Orta Asya'da CISAC faaliyetlerinin sunumununun ardından ülke raporları sunuldu.

Toplantıda ayrıca CISAC Avrupa Komitesi Başkanlığından ayrılan İsveç meslek birliği STIM'in CEO'su Kenth Muldin'in yerine, Hırvatistan Meslek Birliği HDS-ZAMP'ın Genel Sekreteri Nenad Marcec oy birliği ile seçildi.