News
HÜRRİYET GAZETESİ YAZARI YALÇIN BAYER'E TEŞEKKÜRLERİMİZLE...

Hürriyet Gazetesi yazarımız Sayın Yalçın Bayer'e, telif hakları konusundaki hassasiyeti ve gösterdiği ilgiden dolayı, MSG ailesi olarak teşekkürlerimizi sunarız.

 

Yazarımızın Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan 20.07.2011 tarihli yazısına http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/18294381.asp linkinden de ulaşabilirsiniz.

 

 

"Garo Mafyan’dan ‘telif hakları’


 

“SANATÇI hakkını alamıyor’ (15.7.2010) başlıklı bir yazı yazmıştık. Bazı sanatçıların anlattıklarına bakarak bazı ‘küçük ve masum’ hatalar yapmışız.

 

(MSG'yi Mesege yazmak gibi...) Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Başkanı Garo Mafyan haklı olarak sitem ederek "Telif hakları konusunda sağlıklı bilgi edinmek için yapılması gereken tek şey, meslek birliklerine ve özellikle MSG'ye ulaşmaktır" diyor.

 

Sektörde bulunan öteki meslek grupları ile çekişme sürüyor demek ki...

 

Mafyan "Yapılmaması gereken tek şey kişisel fikirlerin asla sağlıklı olamayacağı gerçeği bilinerek yayınlamamaktır. Tüm bu yazılar, önce telif haklarına zarar verip ve sonra da bilgi kirliliğine neden olmaktadır" diyor ve şu vurgulamaları yapıyor:

 

"- Kurumum MSG, telif hakları konusunda olduğu yer, topladığı ve dağıttığı telif, Genel Sekreterliğinde bulunan artı bakiyesi, haklı olarak aldığı ve sadece MSG'de olan İSO 9001 sertifikası, şeffaf anlayışı ve işleyişi ile, üstelik dünya standartlarındaki yapısıyla eleştiriyi asla hak etmemiştir. Kaldı ki, MSG Tüm Meslek Birlikleri arasında en yüksek telifi toplayıp dağıtan, borcu asla olmamış ve tüm kuralları en ince detayına kadar uygulayan tek meslek birliğidir. Bu bilgiler zaten Kültür ve Turizm Bakanlığımızda ve yurtdışındaki tüm meslek birliklerinde vardır.

 

- Son olarak, ara sıra birilerinin (acı ama gerçek, kendi menfaatleri doğrultusunda) söylediği sözlerin, telif dünyasında sadece öyle oluyormuş gibi takdim edilmesi, bizleri kullanıcılar (telif ödeyenler) karşısında çok zor durumlara sokuyor? ki bizler bunu asla hak etmiyoruz. Tabii ki toplamamız gereken telifin ne kadar olması gerektiğini de biliyoruz, ancak acaba yazılara konu olan kişiler ve fikirleri bu işin bir adım öne gidebilmesi için ne kadar doğru? Şunu asla unutmamak lazım, Telif Hakları ilk önce, yaratanın yarattığı eseri korumak ve sonrasında da buna bağlı hakları korumak üzere hazırlanmış kurallardır, yani önce asıl hak sahipleri (müzik söz yazanları ve aranjörler), sonra da buna bağlı olarak oluşan hak sahipleri (yorumcular, yapımcılar ve yayımcılar) telif haklarından pay sahibi olup bu payları yasalarla belirtilmiş kurallarına göre toplar ve paylaşırlar.

 

Müzik sektörünün sorunları ise Telif Hakları'yla yakından uzaktan ilgisi olmayan bir konudur.  Bu birleştirme, elmayla armudu toplamaktan farksızdır."

 

Mafyan'a teşekkür ederiz."