News
BAŞKANIMIZ GARO MAFYAN'DAN ÖNEMLİ DUYURU

Sayın Üyelerimizin ve Değerli Kamuoyunun dikkatine;

 

Bir sosyal paylaşım sitesinde yer alan şahsım, yönetim kurulumuz ve meslek birliğimiz hakkındaki gerçek dışı yazılar ve ayrıca, aynı alandaki diğer meslek birliği Sn. Başkanı Arif Sağ ve Yönetim Kurulu üyesi Sn. Ali Yavuz’un katıldığı 21 Şubat Salı günü TV8’de yayınlanan Cengiz Semercioğlu’nun programında asla hak etmediğim halde hedef gösterilmem nedeniyle, bazı açıklamalar yapmak, gerçekleri sizlerle paylaşmak ve bilgilendirmek durumundayım.

 

Öncelikle, şahsımın sık sık MSG - MESAM birleşmesine engel olan “tek kişi” olarak gösterilmesi tamamıyla yanlış ve gerçekleri saptıran bir beyandır. Bu birleşmenin olmamasının nedenlerinden birincisi geçmişte yaşananlar nedeniyle MSG’nin kurulması, ikincisi aynı alanda faaliyet gösteren diğer Meslek Birliğinin  mali sorunları, üçüncüsü ve en önemlisi de MSG Genel Kurulu’nda üyelerimizin her türlü MSG – MESAM çalışmasında yönetime görev vermeme kararıdır. MSG Genel Kurulu, Yönetim Kurulumuz tarafından birleşme hususunun bir daha görüşülmemesi yönünde karar bildirmiştir. Kaldı ki, MSG Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildiğim 15.10.2005 tarihinden tam bir ay sonra, tüm Yönetim Kurulu üyelerimizle MESAM’a giden ve yol haritamızda yapmamız gerekenleri paylaşan da ben ve Yönetim Kurulumuzdur.

 

21.02.2012 günü TV8’de yayınlanan “Böyle Bir Şey Var Mı” isimli programda yer alan Sn. Arif Sağ ve Sn. Ali Yavuz’un söylemlerinin aksine, yasa tasarısında birlikte görüş bildirmek konusunda fikirlerinin ne olduğu da herkesçe malumdur. MESAM’ın amacı; asla “birleşmek” değil, ancak ve şartsız “MESAM’da birleşmek”tir. Daha önceki yönetim kurulu başkanları Sn. Faruk Demir’in bir başka TV kanalında, “yabancı eserlerin yasaklanması” konusu görüşülürken MSG hakkında söyledikleri de arşivlerimizde hala sıcaklığını korumaktadır. Tabii ki tüm bunların, her zaman olduğu gibi Genel Kurullar öncesinde dile getirilmesinin bilinen sebepleri vardır. Bu kişilerin, Genel Kurullarda “biz birleşiyoruz” şeklindeki beyanları, kendi kurumlarının başarısızlıklarını bertaraf etmek amacıyla hedef değiştirmek için sarıldıkları en büyük argümandır.

 

Diğer bir konu ise bir sosyal paylaşım sitesinde şahsıma, Yönetim Kurulu Üyelerine ve kurumumuza karşı, belirli kişiler tarafından, her zaman olduğu gibi, Genel Kurul öncesi çirkin ve asılsız bir karalama kampanyası başlatılmış olmasıdır. Tabii bunu başlatanların önce kendi geçmişine biraz bakıp neler yaptıklarını hatırlaması gerektiğini düşünmekteyim. Bu kişilerin MSG’nin işleyişi, mali durumu, üye profili ve tüm konulardaki çalışmalarından acaba haberleri var mıdır? Ayrıca yine bu yazılarda fikirlerini yazan kişilerin MSG ofisine kaç defa uğrayıp bilgi talebinde bulundukları da ayrıca sorulmalıdır. Sadece bu sitelerde “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi” olarak yazdıkları yazılar yerine, gerçekleri ve doğruları MSG’ye gelerek öğrenmelerinin çok da zor olmadığı bilinmesi gereken bir gerçektir.

 

Bu asılsız iddia ve iftiraların mimarı olan kişiler hakkında gerekli hukuki sürecin başlatıldığını bildirir, bu ve bu gibi yazıları yazanlarla hem şahsım adına hem de Yönetimimiz ve kurumumuz adına hukuk mücadelesi vereceğimizi de belirtirim. Ayrıca, bu yazıların baş yazarının, artık eser sahibi olarak adını duyuramadığı son dönemlerde, şahsıma ve uzun bir süre Yönetiminde bulunduğu MSG aleyhine yalan yanlış beyanlarla kamuoyunda adının tekrar hatırlanmasını sağlamak amacında olduğunu tüm müzik sektörü bilmektedir.

 

Söz konusu şahıs, gerçekdışı suçlamalarının gerçek doğrularını, suçladığı kişi, kişiler ve kurumun diğer meslek birliklerine göre geldiği noktayı, her fırsatta karaladığı kişilerin bu kurumu nereden nereye taşıdığını görememektedir. Bunun gibi birçok konuda doğruları ve tüm gerçekleri iyi bildiği halde nedense doğrular ve gerçekler yerine “işleri karıştırmayı ve çarpıtmayı” seçmektedir. Kendisinden talebimiz; bu şahsın bunca yıldır meslek birliği yönetimlerinde yer alarak, MSG ve MESAM’a ne gibi katkılarının olduğunu, yönetim kurulu üyeliği sürecinde eser sahiplerine neler kazandırdığını, tüm gerçekleriyle öncelikle biz gerçek eser sahiplerine, sonra da kamuoyuna, boş zamanını değerlendirdiği sosyal paylaşım sitelerinden anlatmasıdır.

 

Unutulmamalıdır ki, tüm üyeleri ve profesyonelleri ile yıllarca emek verilerek ülkemizin en kuvvetli telif birliği haline getirdiğimiz MSG’ye sadece şahsi problemler sebebiyle çamur atmak çirkin ve yanlıştır. MSG, hepimiz için vardır ve bundan sonra da yine bizim için var olmaya devam edecektir.

 

Lütfen, gerçekler ne ise onu yazıp konuşalım, gerçekleri bilmiyorsak öğrenelim, yapılan yönlendirmeler sonucu aklımıza geleni yazmayalım. Benim ve bizim için tek bir gösterge vardır, o da 2005 yılından 2012 yılına kadar geçen süreçteki üye sayısı ve mali durum göstergeleridir. Bu sürece iyi bakıldığında, yazılanların ne kadar içi boş sözler olduğu zaten görülecektir. Herkesin bunu bilmesi ve ağzından çıkanı kulağının duyması gerekmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla arz ederim.

 

 

 

Garo MAFYAN

MSG Yönetim Kurulu Başkanı