News
DÜNYA TELİF HAKLARI GÜNÜ'NDE "7 İLE 7 MÜZİK SINIFI"

 

“MSG, Dünya Telif Hakları Günü olarak kutlanan 26 Nisan 2012 tarihinde çok önemli bir projeye start vererek, müzisyen olmak isteyen, ancak imkan bulamayan gençlerin hayallerini gerçekleştirebilmesi için seferber oluyor. Dünya Telif Hakları Günü’nde, “7 İLE 7 MÜZİK SINIFI” projesi ile ülkemizin 7 bölgesinden kura ile belirlenecek 7 ilde bulanan 1’er okula müzik sınıfı yaptırılması için ilk adım atılıyor.”

 26 Nisan Perşembe günü, İstanbul Point Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısı ile bu önemli proje kamuoyuna duyuruldu. Toplantı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürü Nevin Sekizkardeş, MSG üyeleri Göksel, Özgün, Recep Aktuğ, Selahattin Alpay, Yaşar ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti.

 

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Sayın Abdurrahman Çelik konuşmasında Dünya Telif Hakları Günü’nün önemine değindi, ayrıca bu organizasyona katılmasının en önemli sebebinin MSG’nin “7 İLE 7 MÜZİK SINIFI” projesi olduğunu belirtti. Çelik “İlk kez bir meslek örgütü böyle bir projeye imza atıyor, bu proje yeni sanatçıların yetişmesinde ve özellikle, yeni kuşaklara telif hakları bilincinin öğretilmesinde çok önemli bir adım” dedi.

 Meslek birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Garo Mafyan, müziğin dünyadaki tek ortak lisan olduğunu, kitlelere çok hızlı ulaştığını ve düşmanları bile birleştirebilme özelliği olduğunu söyledi. “MSG’nin sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını çok önemsiyoruz. Bu proje tamamıyla MSG’ye aittir. Bu girişim sonucunda belki çok önemli müzisyenler yetişecektir. Buna katkıda bulunacağımızı düşünmek inanılmaz bir gurur kaynağı. Sizden bir ricam var, bu sınıfların açılışlarını da hep beraber yapalım” dedi.

 

Meslek birliğimiz Genel Sekreteri Sayın Av. Dr. Barış Şensoy da MSG’nin kurulduğu günden bugüne kaydettiği büyük gelişmenin altını çizerek, MSG’nin böyle bir sosyal sorumluluk projesine imza atmasının önemine değindi. “Sosyal sorumluluk projelerinin amacı topluma katma değer katmaktır, bunun en başında da eğitim geliyor, bu bir başlangıç, MSG olarak bundan çok daha fazlası aklımızdan ve gönlümüzden geçiyor. Müziğin sevgi, barış ve kardeşlik getirdiğine inanıyor ve tüm eser sahiplerinin Dünya Telif Hakları Günü’nü kutluyoruz” dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği Bakanı Sayın Egemen Bağış ve İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu, birer telgraf göndererek bu günümüzde desteklerini bizden esirgemediler.

 

Genel Sekreterimizin konuşmasında sonra, müzik sınıfı yaptırılacak illerin kura çekimi yapıldı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik’in çektiği kurada büyük bir tesadüf eseri, memleketi Adıyaman’ın çıkması toplantıda sevinç yarattı.  Doğu Anadolu Bölgesi için, Selahattin Alpay kura ile Tunceli’yi, Karadeniz Bölgesi için, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürü Nevin Sekizkardeş Kastamonu’yu, Akdeniz Bölgesi için Yaşar Kahramanmaraş’ı, Ege Bölgesi için Recep Aktuğ Denizli’yi, İç Anadolu Bölgesi için Özgün Niğde'yi ve son olarak Marmara Bölgesi için Göksel Edirne’yi belirlediler.