News
BEE GEES'İN SOLİSTİ ROBIN GIBB ARAMIZDAN AYRILDI

Bee Gees’in kurucularından, ünlü müzisyen ve CISAC Başkanı Robin Gibb, 20 Mayıs akşamı, uzun zamandır mücadele ettiği hastalığına yenik düşerek, 62 yaşında aramızdan ayrıldı.


Robin Gibb, tartışmasız, dünyanın en başarılı pop müzik gruplarından birinin üyesi ve çok önemli bir müzisyendi. 1958 yılında Avustralya'nın Redcliffe kentinde Barry, Robin ve Maurice Gibb kardeşler tarafından kurulan Bee Gees, yedi kez Grammy ödülü kazanmış ve dünya genelinde 225 milyon albüm satarak müzik dünyasının en başarılı gruplarından biri olmuştu.  Özellikle yetmişli yıllarda "Stayin' Alive", "How Deep is Your Love" ve "Massachusetts" gibi besteleriyle tüm zamanların en çok satanlar listelerinde yerlerini almıştı.

70'lerin disko sahnesinde Bee Gees özellikle John Travolta'nın "Saturday Night Fever" (Cumartesi Gecesi Ateşi) filminin müziğiyle şöhretini katladı.

Müzik kariyeri süresince Bee Gees grubunun plakları, dünya genelinde 200 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaştı.

5 yıldır, yorulmaksızın CISAC başkanlığını da yürüten Gibb, dünyanın her yerinden 3 milyona yakın eser sahibinin ve 121 ülkeden 232 meslek birliğinin lideri olarak, başkanlığı süresince telif hakları konusunda çok önemli başarılara imza atmıştı. Başkanlık süresinin dolmasını takiben, oy birliği ile 3 yıllık bir süre için yeniden Başkanlığa seçilmiş olan Gibb, “CISAC’ın başkanı olmak benim için çok önemli, bir müzisyen olarak, toplu hak takibi sisteminin büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Dijital çağda, eserlerimize erişimin hem çok kolay olduğu hem de telif haklarının korunduğu bir sistemin geliştirilmesine katkıda bulunmak en önemli görevimdir” demişti.

 

Değerli müzisyen, telif hakları savunucusu Robin Gibb’in ölümü sebebiyle, MSG Ailesi olarak derin bir üzüntü içerisindeyiz. Gibb, fikirleri ve müzikleriyle kalbimizde yaşamaya devam ediyor.