News
19. TBD-HALICI BİLGİSAYARLA BESTE YARIŞMASI

19. TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması, 2012

Ana Tema: Neşet Ertaş

TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması, on dokuzuncu yılını Neşet Ertaş’a ithaf ediyor.

Neşet Ertaş, bu topraklarda yaşanan hüznü, coşkuyu, sevinci en doğal ve içten haliyle yansıtan büyük bir sanatçıdır. O, sesiyle, sözüyle ve sazıyla duygularımıza tercüman olmuş, hoşgörülü ve alçakgönüllü yaşantısıyla gönüllerimizde taht kurmuş bir efsanedir.

19.TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması bu yıl, Neşet Ertaş ana temasıyla yapılacaktır.

İlk kez adına böyle bir yarışma yapılan üstad Neşet Ertaş’ın ölümsüz eserlerinden ilham alarak, özgün ve yaratıcı boyutlarda biçimlenecek besteler, farklı kültür müziklerinin sentezlerine yeni örnekler oluşturacaktır.

1995’ten bu yana aralıksız olarak her yıl gerçekleştirilen TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışmasının artık gelenekselleşmiş olan jürisi Attila Özdemiroğlu (jüri başkanı), Garo Mafyan, İzzet Öz, Borga Parlar, Hakan Özer, Şeref Oğuz, Mehmet Okonşar, Sinan Akçıl, Faruk Eczacıbaşı, Artun Ertürk ve Emrehan Halıcı gibi müzik, kültür ve teknoloji alanlarına yayılan geniş ilgi alanlarına sahip uzman isimlerden oluşuyor.

Geçmişte olduğu gibi bu yıl da amatör ya da profesyonel bütün bestecilere açık olan yarışmada adaylar, çalışmalarını12 Ekim 2012 tarihine kadar internet üzerinden teslim edebilecekler. Jürinin ilk değerlendirmesiyle belirlenecek on finalist, 22 Kasım 2012 tarihinde Ankara’da JW Marriott Otel’de “2012 Bilişim Kurultayı” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek olan final ve ödül töreninde, jüri ve izleyiciler önünde canlı performans sergileyecek.

Geçen on sekiz yılda özellikle genç besteciler açısından kayda değer fırsatlar sunan yarışma, onları kendileri gibi başka müzisyenlerle ve müzik endüstrisinin önemli isimleriyle bir araya getirerek eşsiz bir deneyim ve etkileşim ortamı sağladı. TBD - HALICI Bilgisayarla BesteYarışması katılımcılarının oluşturduğu ve yıldan yıla büyüyen bu aile, halk müziği ve türkü geleneğimizin yaşayan en büyük üstadı Neşet Ertaş nezdinde, içine doğup yeşerdiği zengin kültüre olan borcunu, bu yarışmayla bir nebze de olsa ödeyebilmeyi umut ediyor.

Yarışma Takvimi
Son Katılım              : 12 Ekim 2012, Cuma
Final & Ödül Töreni   : 22 Kasım 2012, Perşembe, JW Marriott Hotel – Ankara