News
MSG VE MESAM ORTAK PROTOKOLÜ İMZALANDI

TÜM ESER SAHİPLERİ, MÜZİK KULLANICILARI VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE

 

Türkiye’de eser sahiplerini temsil eden iki meslek birliği MSG - Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği ve MESAM – Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği olarak, 4 Eylül 2012 tarihli “Lisanslama, Dokümantasyon ve Dağıtım Ortak Protokolü” imzaladığımızı tüm eser sahiplerine, müzik kullanıcılarına ve kamuoyuna duyurmaktan mutluluk duymaktayız. İki meslek birliğinin imzalamış olduğu bu protokol ile telif hakları alanında çok önemli bir gelişmeye imza atmış bulunmaktayız.

 

Protokol ile öngörülen “Ortak Veritabanı”, “Ortak Lisanslama” ve “Ortak Dağıtım”, eser sahiplerine ve kullanıcılara büyük kolaylıklar getirecek; lisanslama çalışmalarının tek merkezden yapılması, müzik kullanıcıları için işlemlerin daha süratli ve tek muhatapla gerçekleştirilmesi anlamında da büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile MSG ve MESAM Yönetim Kurullarımızın uzun zamandır üzerinde çalıştığı bu ortak hareket planı, bir yandan lisanslanan mecra türü ve sayısını arttırarak, telif gelirlerini hak edilen seviyelere çıkarmayı ve eser sahiplerine en iyi hizmeti sunmayı, diğer yandan da müzik kullanıcıları adına faydalar sağlamayı hedeflemektedir.

 

Protokolün tam metni için lütfen tıklayınız.