News
HALİL KARADUMAN ARAMIZDAN AYRILDI

Zülfü Livaneli konseri için Almanya’ya giden ünlü kanun sanatçısı 54 yaşındaki Halil Karaduman, Türkiye’ye dönmek için havaalanında uçak beklerken geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı.

 

MSG ailesi olarak, değerli sanatçının tüm yakınları ve sevenlerine baş sağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

 

Cenazesi 10 Ekim 2012 Çarşamba günü Levent Camii'nde kılınacak ikindi namazının ardından Ulus Mezarlığı'nda defnedilecektir.

 

 

HALİL KARADUMAN KİMDİR?

 

 
Türkiye’nin en ünlü kanun sanatçılarından biri olanı Halil Karduman 1959 yılında Urfa’nın Birecik ilçesinde doğdu. 1 yaşından itibaren Gaziantep’te büyüdü.
 
Kanun sanatçısı olan babasından 5 yaşından itibaren kanun ve müzik dersleri almaya başladı.
 
Orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladıktan sonra 1977 yılında İstanbul’a gitti. Aynı yıl İTÜ Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümüne girdi. Bu bölümü birincilikle bitirdi.
 
İstanbul’a gittiği tarihten itibaren plak ve kaset dünyasında yönetmen, bestekar ve kanun refakati olarak yerini aldı. Türkiye’deki üst düzey bütün solistlerle gerek plak, gerekse sahne çalışmaları yaptı.
 
Bilhassa; Zülfü Livaneli ile birlikte yaptığı çalışmalar sanatçının yurtdışına açılmasını sağladı.
 
Türkiye’de üç tane, Amerika’da bir tane, Yunanistan’da iki tane enstrümantal CD’si bulunmaktadır. Kanun icrasına yepyeni bir stil getiren sanatçı bu arada bir de kanun metodu yazmıştır.
 
Sanatçının sözlü eserleri de vardır. Bunlardan bazıları: ’Devlerin aşkı’, ’Rüyalarda buluşuruz’, ’Kutupta yaz gibi’, ’Leyla’dır.