News
DİJİTAL İLETİŞİM ÇAĞINDA SOSYAL MEDYA VE FİKRİ HAKLAR

DİJİTAL İLETİŞİM ÇAĞINDA SOSYAL MEDYA VE FİKRİ HAKLAR

 

MSG öncülüğünde “Dijital İletişim Çağında Sosyal Medya ve Fikri Haklar” konulu panel, 26 Eylül 2014 tarihinde, saat 10.00’da, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

 

Açılış konuşmalarını Yönetim Kurulu Başkanımız Garo Mafyan, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı, FİSAUM Müdürü Prof. Dr. Arzu Oğuz  ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruken Öztürk’ün yapacakları panel iki oturum olarak devam edecektir.

 

Basın Bülteni:

 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) işbirliği ile Ankara’da 26 Eylül 2014 tarihinde “Dijital İletişim Çağında Sosyal Medya ve Fikri Haklar” başlıklı dev bir panele imza atılıyor. Panel, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde gerçekleştirilecek.

 

İletişim Bilimciler, Sosyal Medya Uzmanları ve Hukukçular ile Garo Mafyan, Kürşat Başar, Nebil Özgentürk ve Kutlu Özmakinacı gibi sanat, televizyon, müzik ve edebiyat dünyasında ön plana çıkan isimlerin de konuşmacı olarak katılım sağlayacağı panelin, “Sosyal Medya: Dünü, Bugünü, Yarını” başlıklı ilk oturumunu Gazeteci Yazar Kürşat Başar yönetecek. “Fikri Haklar Bağlamında Sosyal Medya: Yeni bir ihlal alanı mı? Yeni Fırsatlar mı?” başlıklı ikinci Panel Oturumuna ise Fikri Haklar Uzmanı, Öğretim Görevlisi ve Kültür Bakanlığı Müfettişi Özgür Semiz başkanlık edecek. 

 

Panelde, öncelikle sosyal medya olgusunun etraflı bir şekilde masaya yatıracağını ifade eden Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Oğuz; sosyal medyanın yarattığı büyüden iletişim araçlarının mı yoksa insanlar arası iletişimin bizzat kendisinin mi güç kazandığı konusunda akademik yazında ve uygulamada tartışmalar yaşandığını belirterek, Panelin ilk oturumunda salt olarak sosyal medya olgusunun ele alınmasının bu tartışmaya katkı sağlayacağını belirtti ve ayrıca Panel ile fikri haklar ve sosyal medya arasındaki etkileşimin fikir ve sanat eserlerinin üretiminde ve bu ürünler üzerindeki hakların korunmasında ne tür dışsallıklar yarattığını ortaya koymayı hedeflediklerini ve bu suretle sosyal medyayı yoğun olarak kullanan özellikle genç jenerasyon ile üniversite gençliği üzerinde fikri hakların korunması ve hak ihlallerinin sonuçları üzerine bir bilinç oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

 

MSG Yönetim Kurulu Başkanı Sanatçı Garo Mafyan yaptığı açıklamada;  gündelik hayatta, sosyal medya ve dijital iletişim araçlarının bilinçli olarak kullanımı konusunda sıkıntılar gözlemlendiğini belirterek sosyal medya ve dijital mecranın yanlış kullanımının yarattığı sonuçları arasında, fikir ve sanat ürünlerinin internet ortamında, hak sahiplerinden izin alınmaksızın yoğun olarak paylaşıma açılması ve eser sahiplerinin maruz kaldığı hak kayıpları ve yaşanan mağduriyetler olduğuna dikkat çekti ve etkinlik ile fikir ve sanat eseri sahiplerinin telif haklarına ilişkin farkındalık yaratmayı amaçladıklarını söyledi.

 

Özgür Semiz ise; başkanlığını üstlendiği oturumda, günümüzde sosyal medya, mobil uygulamalar ve internet kullanımının artmasının, fikir ve sanat ürünlerinin tüketiminde ve sanata ilgide nasıl bir etki yarattığı, sosyal medyanın, telif hukuku açısından eser sahiplerinin haklarını ihlal eden yeni bir ihlal alanı mı yoksa, eser üretiminin desteklendiği ve hakların doğduğu yeni bir platform mu olduğu gibi hususların tartışılacağını ve alanında önemli deneyim ve uzmanlığa sahip panelistlerin katkıları ile bu sorulara yanıt aranacağını ifade etti.

 

Panel’e yaklaşık olarak 1000 kişinin katılımı bekleniyor. Ayrıca etkinlik, sosyal medya üzerinden de takip edilebilecek, #sosyalmedyatelif etiketi(hashtag) ile panelistlere sorular iletilebilecek ve etkinlik internet üzerinden eş zamanlı olarak canlı yayınlanacak.

 

Panel Programı: