News
FİSAUM PANEL - MÜZİK ESERLERİ BAĞLAMINDA TELİF HAKLARININ KOLLEKTİF YÖNETİMİ

MÜZİK ESERLERİ BAĞLAMINDA TELİF HAKLARININ KOLEKTİF YÖNETİMİ

 

FİSAUM (Ankara Üniversitesi Fikri ve Sınai Haklar Araştırma ve Uygulama Merkezi) tarafından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Müzik Eserleri Bağlamında Telif Haklarının Kolektif Yönetimi” başlıklı panel, 20 Kasım Cuma günü gerçekleştirilmiştir.

 

Panele yurt içinden hakimler, telif hakları konusunda uzman öğretim görevlileri, meslek birliklerinden profesyoneller, sanatçılar ve öğrenciler katılmıştır.  Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve FİSAUM Müdürü Dr. Arzu Oğuz, WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) Telif Hakları Alt Yapı Bölümü Danışmanı Peter Ford,  WIPO Eski Genel Müdür Yardımcısı ve Macaristan Meslek Birliği ARTISJUS Yönetim Kurulu Üyesi Mihaly J. Ficsor panele katılan bazı isimler arasında yer almaktadır.  

 

Panel’in ilk bölümünde yoğun olarak kolektif hak yönetiminin, telif haklarının korunmasında ve takibinde şart olduğu mesajı verilmiştir.  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda yapılması öngörülen değişiklikler ve meslek birlikleri tarafından Türkiye’de yaşanan yasal zorluklara değinilmiştir.  Yurt dışındaki uygulamalar ve kolektif hak takibini daha etkili hale getirebilmek için yapılan projeler ile ilgili bilgi verilmiştir. 

 

Panelin 2. bölümünde ticari işletmelerde müzik eserlerinin kullanımı ile ilgili tartışılmıştır.  Bu bölümde özellikle yurt dışındaki örnek davalarla ilgili bilgi verilmiş ve hukuki anlamda yurt dışında “umuma iletim” kavramının nasıl yorumlandığı ile ilgili görüşler paylaşılmıştır.  Buna ek olarak Türkiye’nin de imzalamış olduğu Berne Antlaşması kapsamında müziğin ticari işletmelerde kullanımı ile ilgili maddelerin üzerinden geçilmiş ve Türkiye’de verilen bazı mahkeme kararlarının bu maddeler kapsamında değerlendirmesi yapılmış ve yorum paylaşımında bulunulmuştur. 

 

Panel programına erişmek için lütfen tıklayınız.