Başkanın Mesajı

 

 

 

 

 

YENİ BİR YILA GİRERKEN…

 

 

Değerli Üyelerimiz,

 

Bir yılın daha sonuna geldik ve yeni bir yıla “Hoş geldin” diyeceğiz. Hepimizin, birer MSG üyesi olarak beklentimiz, hak ettiğimiz telifin toplanması ve dağıtılmasıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlarda bunun ne kadar gerçekleşeceği de hepimizce bir bilinmeyen hedeftir. Bununla birlikte, tüm olumsuz şartlara rağmen, MSG daima telif gelirlerini arttırmış ve olabildiğince üyesini mutlu etme gayretinde olmuştur. Dünya standartlarını yakalamak ve kurallar içinde gereğini yapmak sadece bizim çalışmamız ile mümkün değildir.

 

Bazen üyelerimizin “bunu niye şöyle yapmadınız, bunu böyle yapsanız olurdu” gibi iyi niyetli dileklerinin maalesef pratikte gerçekle pek uyuşmadığı, zannedilenin çok daha fazlası sorunlarla uğraşıldığı bir dönem yaşıyoruz. Yönetim ve profesyonel kadro büyük bir özveriyle çalışıp ellerinden gelen tüm çabayla bu sorunları minimum düzeye indirme gayretinde olmuş ve çoğunu da indirmişlerdir.

 

Yurtiçi ve yurtdışı lisanslamalar, imkan ve şartların müsaade ettiği ölçüde hiç olmadığı kadar yapılıyor. OLB (Ortak Lisanslama Birimi), şu ana kadar, çoğu kullanıcı kaynaklı sorunlar ve yasa nedeniyle gereken tüm enerjisiyle çalışamadı. Hepimizin beklediği yasanın 2018 yılında onaylanması bizlere büyük bir ivme kazandıracaktır.

 

Yurtdışı meslek birlikleriyle yapılan sözleşmeler sayesinde, hakkımız olduğu halde bugüne kadar alamadığımız telifler tahsil edilmeye başlanmıştır. Karşılıklı anlaşmalar neticesinde bu gelirleri toplayıp üyelerimize dağıttık ve dağıtıyoruz.

 

MSG yaz ortası itibariyle sadece kendine ait müstakil 5 katlı bir binada hizmet veriyor. Son dokunuşlarını da yaptıktan sonra sizlere güzel bir sürprizimiz olacağını da söylemeliyim. Teknik altyapısı, yazılımları ve diğer birçok konuyla ilgili çok yol aldık. Sadece bizim değil sizlerin de buna destek olmasını, sizlerden taleplerimizin de acilen karşılanması gereğini hep söyledim. Yine de eksik bilgi sebebiyle üyelerimize ulaşmada hala sıkıntılarımız var.

 

Sağlık sigortasının önemini iyi biliyoruz ve üyelerimizin bu konuda sıkıntı çekmemeleri için tüm gerekenler eksiksiz ve kurallar içinde her zaman yapılacaktır. Sadece ISO 9001 değil, birçok ilke imza attık, bunları da yeni yılla birlikte teker teker açıklayacağız.

 

Alman meslek birliği GEMA ile ortak çalışmamız devam ediyor. Özellikle Türk müziğinin yoğun kullanıldığı mecraların lisans bedellerinin üyemiz Türk eser sahiplerine ulaştırılması anlamında oldukça yol kat ettik. Yeni yılda Ocak ayında da yeniden görüşmemiz olacak.

 

CoSIS’in en güncel versiyonu CoSIS.NET’e geçtik, şu an test aşamasında, en kısa zamanda çalışmalar tamamlanıp kullanımına başlayacağız.

 

Uluslararası alanda yabancı meslek birlikleri ile temsilcilik sözleşmelerimiz sayıca artmaya devam ediyor. Üyelerimizin haklarını yurtdışında en iyi şekilde temsil etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu anlamda katıldığımız uluslararası toplantılar hem meslek birliğimizi dünya sistemine adapte etmek, çalışma ve bilgileri güncel tutmak hem de yabancı meslek birlikleri ile ilişkilerimizi geliştirmek açısından oldukça önem taşıyor.

 

 

Hiç istemediğim halde benim sizlere küçük bir şikayetim olacak…

 

Maalesef bazı üyelerimiz MSG’yi kişisel sorunlarına yakışıksız bir şekilde alet ediyorlar. Bunu kabul etmem asla mümkün değil! “MSG kaynıyor” “MSG’yi yönetemiyorlar” başlığı altında kişisel hırslarını, herkese, sanki MSG’de bir şey oluyor, bir kriz varmış gibi lanse etmelerine de tahammül gösteremem. 2018 Mart ayında genel kurulumuz olacak, herkesin yönetime talip olmak için yapacağı çalışmayı saygıyla karşılarım ancak hem yönetimde olup hem yönetim aleyhine bu gerçek dışı sloganları atanlarla çalışmak kabul edemeyeceğim bir şey… İstifa ederler çalışmalarını yaparlar ve genel kurula öyle gelirler, buna elbette saygı duyarım.

 

Her zaman söyledim, her şeyin insani, etik ve hukuk kuralları içinde olmasını hep saygıyla karşılarım. Ancak, destekçileri ve akıl hocaları belli bu kişilerin bilinçli olarak belden aşağı vurmaları da son derece yakışıksız bir hareket.

 

MSG kimliğinin altında ortalıkta uçuşan, gerçekleri saklanmış art niyetlerin ve planların, ulu orta ve aynı alandaki diğer meslek birliği ile diğer meslek birliklerine, sanki varmış gibi bir şikayet olarak anlatılması da MSG’yi ve ona yıllarca emek vermiş, görev yapmış kişileri arkadan hançerlemek anlamındadır. Daha da kötüsü, çıkartılması hukuk ve tüzük kuralları gereği suç olan belgelerin, ulu orta bir şekilde, içlerinde sanki gayri hukuki ve kanuni bir şey varmış gibi takdim edilip gösterilmesidir. En tuhaf olanı da tüm bu belgelerin altında kendi imzalarının bulunmasıdır.

 

Bu tip konular bilindiği gibi genel kurullar yaklaştığında maalesef dönem dönem hep olmuştur ve her zaman üyelerimiz kendilerine gereken cevabı vermiştir ve eminim yine verecektir. Sadece sorulması gereken tek soru var; “MSG için ne yaptın veya yaptınız?” Zamanı geldiğinde tabii ki benim de sorulacak çok sorum olacak. Yine söylüyorum, sizlere anlatılan ve maalesef gerçeği yansıtmayan art niyetli bilgileri bir de bize sorun ve bizden dinleyin.

 

Bir bilgiyi de müsaadenizle sizlere ben vereyim: 

 

Hukuk ve tüzük ne diyorsa o yapılıyor ve yapılacak.

 

Kimseyle şahsi bir sorunum olamaz ve olmamıştır, toleransım oldukça yüksektir, ancak yaşantımın temel kuralları olan insani, etik ve hukuk değerlerimden asla ve asla taviz vermem, zaten yaşantım boyunca hiç vermedim. Her şeye hedef oldum yılmadım, durmadan git gelleri olan bazı kişilerin iftirasına uğradım, tınmadım, sayfa sayfa yazdıkları çirkinliklere konu oldum aldırmadım (keşke o kadar yazma emeğini ağızlarından hiç düşürmedikleri eser sahibine bir iyilik yapmak için kullansalardı), saygımı ve seviyemi hep korudum. Cevabım ancak hukuk kuralları içinde oldu ve olacaktır.

 

Sizin gibi haklarının peşinde bir eser sahibi olarak, yıllardır doğruluk, dürüstlük, içtenlik ve samimiyetle, her türlü sorunla uğraşarak çözüme kavuşturmak için yaptığım ve yaptığımız tüm bu çabalar, benimle tek vücut olarak emeğini zamanını vermiş ve karşılıksız fedakarlıkla görev yapmış olan Yönetim Kurulu üyeleri, tüm Üst Kurul üyeleri ve tüm MSG profesyonelleri de her şeyi MSG için, üyesi için ve onun geleceği için yapmışlardır ve yapacaklardır.  Çok çirkin iftiralar atılan Yönetim Kurulu üyelerimiz, yaşantılarından sınırsız fedakarlık ederek ve asla bir maddi karşılık almadan görev verdiğim her toplantıya katılmış, görevlerini de en iyi şekilde yapmışlardır. Bu da MSG’nin bir başka farkıdır.

 

En büyük dileğim, tüm bunların bu yılda kalması ve MSG ailesi olarak yeni yılda her şeyin iyisinin ve güzelinin sağlıkla, huzurla, mutlulukla ve bereketle hepimizin olması, hak edenin hak ettiği karşılığı almasıdır.

 

En önemli hedefimiz ise MSG’nin artık değiştirilmesi imkansız, tüm yapı kuralları belirlenmiş, sürekliliği olan, yönetiminin kişilere bağlı olmadığı, bizim de uygulamaya çalıştığımız, gerçek anlamda tam bir profesyonel yönetim şekli oluşturmak ve MSG’yi geleceğe böyle taşımaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 

Saygılarımla,

 

Garo Mafyan

MSG Yönetim Kurulu Başkanı