İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

Genel Sekreterin Mesajı

Değerli Üyelerimiz,
 
Tüm dünya ile birlikte yaşadığımız pandemi, ülkemizde ve müzik sektöründe zorlu bir yıl daha geçirmemize sebep oldu. Ancak pandemi şartlarının gevşemesi ile müzik sektörü çalışanları işlerinin başına geçebildiler. MSG olarak bu süreçte salgının yaşattığı olumsuzlukları üyelerimize hissettirmemek için azami gayret gösterdik.
 
Çalışma düzenimiz
 
2020 ve 2021 döneminde MSG profesyonel ekibinin bir kısmı evlerinden çalıştı, Bilgi İşlem, Üye İlişkileri, Lisanslama ile Mali ve İdari İşler Departmanlarımız hibrit model yöntemi ile çalışmalarını sürdürdü. Çalışanlarımızın, üyelerimizin ve ziyaretçilerimizin sağlığı için 2022 yılında da bu çalışma sistemini sürdürmeyi planlıyoruz.
 
Özel Sağlık Sigortamız
 
Kapsamlı olacak şekilde yenilediğimiz ve sizlere çok avantajlı şartlarla sunduğumuz özel sağlık sigortamız 30 Nisan 2022’ye kadar devam edecek ve zorlu ekonomik koşullara rağmen mevcut şartlarla yenilenmesine gayret edilecektir.
Üyelerimiz için “Sosyal Güvence” çalışmalarımız
MSG olarak, siz değerli üyelerimizin sağlık ve emeklilik haklarına kavuşması bizler için en önenmli konulardan biridir. Bu konuda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bir çalışması mevcuttur. Bu kapsamda sürece katkı vermek ve hızlandırmak adına, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Prof. Dr. Vedat Bilgin’i Türkiye Büyük Millet Meclisinde yakın zamanda ziyaret ettik. Görüşmede, üyelerimizin sosyal güvenceleri, sağlık ve emeklilik konularında önerilerimizi paylaştık. Bakanımızın talimatı ile ilgili bürokratların da yer aldığı bir çalışma grubu ile en kısa zamanda bir araya gelme kararı alındı. Konuyla ilgili çalışmalarımız devam edecek olup, sizleri gelişmeler hakkında bilgilendireceğiz.
 
Dayanışma çalışmalarımız
 
Nisan 2020’de maddi zorluklar yaşayan üyelerimizi tespit etmek için bir çalışma başlattık. Tüm üyelerimize gönderdiğimiz ankete verilen cevapları baz alarak, çeşitli iletişim ve veri analiz metotlarını da kullanarak maddi zorluklar yaşayan üyelerimizi tespit ettik. Tespit ettiğimiz kriterlere uyan 741 üyemize, tamamen MSG’nin iç dayanışması sonucu toplanan bedeli ilettik. Anketimizde erzak paketi ihtiyacı olduğunu belirten üyelerimizin yanı sıra, sokağa çıkma yasağı olan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü toplam 810 üyemize Ramazan ayı içerisinde erzak paketi gönderdik. Ayrıca, maddi zorluk yaşadığını bildiren üyelerimizin isimlerini çeşitli kurumların yardım imkanlarından faydalanmaları amacıyla ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşları ile paylaştık.
 
Yine, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, çeşitli Büyükşehir Belediyeleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve diğer meslek birlikleri başta olmak üzere pek çok kurumla, salgın sürecinde ve sonrasında eser sahiplerinin, müzik emekçilerinin ve müzik sektörünün şartlarının iyileştirilmesine yönelik çeşitli çalışmalara katıldık, taleplerimizi ilettik.
 
Kasım 2020’de MSG, MESAM ve MÜYORBİR iş birliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetiminde pandemi nedeniyle yaşanılan zorlukları hafifletmek amacıyla destek projesi başlatılmıştı. Bu proje kapsamında 3.668 üyemiz destekten faydalanmıştır.  Ocak 2021’de başlayan ödemeler Haziran ayında son bulmuştur. Bu proje kapsamında destek projesinden faydalanan her bir üyemize 8 bin TL. ödeme yapılmıştır.
2020 – 2021 yılı dağıtımlarımız
Bildiğiniz gibi MSG Dokümantasyon ve Dağıtım Yönergesine göre Mart, Haziran, Eylül ve Aralık dağıtım dönemleri olmak üzere yılda 4 kez genel lisanslama dağıtımı ve 12 kez mekanik lisanslama dağıtımı yapılmaktadır.
Her dağıtım döneminde, dağıtıma konu olan mecraları, sizleri doğru bilgilendirmek adına www.msg.org.tr’den, MSG sosyal medya hesaplarından duyuruyoruz. Böylelikle, sizlerin bu mecraları önceden inceleyebilmenizi ve buna göre tutarları değerlendirebilmenizi amaçlıyoruz.
Her dönemin dağıtım tutarlarını değerlendirirken sadece o dönemi değil, yıl bazında hesabınıza ödenen toplam tutarı değerlendirmenizin, yıllık kazancınızı takip etmenizde daha doğru sonuç vereceğini sizlere hatırlatmak isteriz. Bunu daha iyi inceleyebilmeniz için 28 Aralık 2020’de 2020 yılına ve 29 Aralık 2021’de 2021 yılına ait olan dağıtımlarınızın toplam tutarlarını SMS ile bildirdik.
Dijital alanlardaki lisanslama faaliyetlerimiz
2020 – 2021 dönemi, bir taraftan pandeminin yarattığı zorluklarla geçerken, diğer taraftan da dijital platformların lisanslanması alanında da başarılarla dolu bir yıl olmuştur. Facebook ve Instagram’ın lisanslanmasından sonra TikTok, Netflix, Twitch ve Smule gibi global müzik kullanıcılar ile de meslek birliğimiz tarafından lisans anlaşması yapılması 2020-2021 dönemindeki başarılarımızdandır.
Bu anlaşmaların büyük çoğunluğunun geçmişe dönük olarak imzalanmasıyla eser sahibi üyelerimizin geçmişteki kullanımlardan doğan haklarını kaybetmeleri önlenmiştir.
MESAM ile iş birliği çalışmalarımız
2021 yılının bir diğer başarısı ise kardeş meslek birliğimiz MESAM ile Mayıs 2021’de umuma açık mahallerin birlikte lisanslamasına yönelik imzalanan İş Birliği Protokolü olmuştur. Bu protokol çerçevesinde, umuma açık mahallere yönelik “Bölgesel Hukuk Yapılanması Projesi” ile ortak lisanslama çalışmaları yürütülmeye başlanmıştır. Türkiye’nin 7 bölgesini kapsayan bu iş birliği sayesinde sahadaki lisanslama çalışmalarımız hız kazanmış ve sözleşme sayılarımızda önemli artışlar olmuştur. Önümüzdeki dönemde de sahadaki lisanslama operasyonumuz hız kesmeden devam edecektir.
Kardeş meslek birliğimiz MESAM ile iş birliğimizin diğer lisanslama alanlarını kapsayacak şekilde genişletilmesi amacıyla “MESAM & MSG Lisanslama, Dokümantasyon ve Dağıtım Faaliyetlerine Dair İş Birliği Protokolü” hazırlanmıştır. Gerek yönetim kurulumuzun gerekse profesyonellerimizin yoğun çabaları ve çalışmaları ile hazırlanan bu protokolün imzalanması ile lisanslama operasyonlarımızın yanı sıra dokümantasyon ve dağıtım süreçlerindeki birçok çalışmayı ortaklaştırarak daha verimli ve etkin bir iş süreci hedeflemekteyiz.
MSG-MESAM İş Birliği Protokolünün resmi imza töreni ile ilgili gelişmeleri ilerleyen süreçte tüm iletişim kanallarımızdan sizlerle paylaşacağız.
 
Yeni dağıtım ve dokümantasyon programımız
 
Bu dönemin diğer bir önemli gelişmesi Octopus isimli yeni dokümantasyon ve dağıtım programına geçişimiz olmuştur. 2021 yılında hazırlıklarına başladığımız geçiş çalışmalarını Ocak 2022’de başarıyla tamamladık. Yeni dağıtım ve dokümantasyon programımız sayesinde MESAM ile yürütülecek ortak iş süreçlerinin yönetimi kolaylaştı ve hız kazandı.
 
Beklenti ve hedefimiz
 
MSG olarak, 2022 yılından en temel beklentimiz, azami seviyede lisanslama ve dağıtım yapma ve sektör içerisinde edindiğimiz haklı saygınlığı ve öncü konumu korumaktır. Şunu belirtmek isteriz ki, genç, dinamik ve her türlü zorluğa karşı zaman kaybetmeksizin çözüm bulabilen bir ekibiz. Siz değerli üyelerimizin her zaman hissetiğimiz desteği ile ulaşamayacağımız bir hedef, üstesinden gelemeyeceğimiz bir zorluk yoktur.
 
Tüm bu bilgiler ve daha fazlası için bizlerle sosyal medya, whatsapp hattımız ve e-posta üzerinden iletişime geçebilir, meslek birliğimizle ve üyeliğinizle ilgili her türlü sorunuza kolaylıkla cevap alabilirsiniz.
Saygılarımla,
Av. Dr. Barış Şensoy
MSG Genel Sekreteri