İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

MESAM-MSG Ortak Açıklaması

MESAM-MSG Ortak Açıklaması

BİLGİLENDİRME

Değerli Üyelerimiz, 

MESAM ve MSG olarak, pandemi nedeniyle dünyada ve ülkemizde oluşan ekonomik krizin sektörümüze olan olumsuzluklarını beraberce aşmak için, üyesi olduğumuz CISAC (Uluslararası Eser Sahipleri Meslek Birlikleri Konfederasyonu) ve ICMP’nin (Uluslararası Yayımcılar Birliği) katkılarıyla iş birliği modelleri üzerinde çalıştığımızı, umumi mahallerin birlikte lisanslanmasına ilişkin titiz çalışmalarımızın devam ettiğini, çok kısa bir zaman içerisinde çalışmalarımızın sona ereceğini ve verimli bir iş modeliyle üyelerimize hizmet vermeye devam edeceğimizi söylemek isteriz.

Ancak, pandemi koşullarına da bağlı olarak oldukça uzayan anlaşma sürecinde, 21 Nisan 2021 tarihinde görüşülen fakat henüz tarafımıza resmi olarak tebliğ edilmeyen bilgiye göre, CISAC (Uluslararası Eser Sahipleri Meslek Birlikleri Konfederasyonu)  profesyonelleri tarafından “MESAM ve MSG üyeliklerinin 1 yıl süre ile askıya alınması” yönünde tavsiye kararı verilmiştir. Öncelikle, anılan kararın bir “tavsiye kararı” olduğunu, konuyla ilgili son kararın Haziran ayında çevrimiçi yapılacak CISAC Genel Kurul Toplantısı’nda alınacağını belirtmek isteriz.

Bu karar, MESAM ve MSG’nin faaliyetlerinin mevzuata aykırılığı ya da ekonomik olarak sıkıntıda oldukları iddiaları ile ilgili değildir. Meslek birliklerimizin son yıllardaki gelir-gider dengesi, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik dengelerle uyum içindedir. Her bir dağıtımımız mevzuata uygun şekilde ve zamanında yapılmıştır ve yapılmaya devam edecektir. Karar, temsil ettiğimiz eserlerin, yurtdışında ve yurtiçinde kullanımından dolayı üyelerimize verdiğimiz hak takibi hizmetini etkilemeyecektir ve şeffaf, doğru, güvenilir hizmet anlayışımız aksamadan devam edecektir. 

Bu konuyla ilgili gelişmeler, MESAM ve MSG imzasıyla tüm iletişim kanallarımızdan zamanında ve şeffaf bir şekilde siz değerli üyelerimizle paylaşılacaktır. 

Saygılarımızla,

MSG & MESAM Genel Sekreterlikleri