İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

MSG OLARAK SALGIN DÖNEMİNDE NELER YAPTIK?

MSG OLARAK SALGIN DÖNEMİNDE NELER YAPTIK?

MSG Olarak Salgın Döneminde Neler Yaptık?

 

1

Normal çalışmamızı sürdürmek için hızla önlem aldık. 16 Mart’tan itibaren %95 oranında evden çalışmaya geçtik.

 

2

Mart 2020 telif dağıtımımız tam olarak planlandığı şekilde gerçekleşti. Üyelerimize toplam 11.833.274 TL tutarındaki telif hak edişleri aktarıldı.

 

3

Grup sağlık sigortamız yenilendi. Yıllık telif getirisine göre toplam 1870 üyemizin yararlanabileceği yeni özel sağlık sigortası anlaşmamızı, salgın dönemi koşullarına rağmen daha kapsamlı ve MSG’ye maliyeti daha düşük olacak şekilde yeniledik.

 

4

En zor durumdaki üyelerimizi tespit etmek için bir çalışma başlattık. Tüm üyelerimize gönderdiğimiz ankete verilen cevapları baz alarak, çeşitli iletişim ve veri analiz metotlarını kullandık ve en zor durumdaki üyelerimizi elimizdeki imkanlar ölçüsünde tespit ettik.

 

5

Bize, çeşitli kurumların yardım imkanlarından faydalanmaları amacıyla kişisel bilgilerini paylaşma izni veren 1009 üyemizin iletişim bilgileri, çeşitli kamu kuruluşu ve STK’lara iletildi.

 

6

Anketimizde koli ihtiyacı olduğunu belirten üyelerimizin yanı sıra, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü tüm üyelerimize, yani toplam 810 üyemize Ramazan Ayı içerisinde ihtiyaç kolisi gönderdik.

 

7

Yine aynı ankette bize acil nakit yardım ihtiyacı olduğunu belirten üyelerimiz arasından, emekli maaşı ve kira geliri olmayan, eserlerinden en az biri son 3 yıl içinde yayınlanmış ya da telif üretmiş olan ve telif geliri belli bir ortalamanın altında kalan 741 üyemize, kişi başı 470’er lira acil yardım ilettik. Bu miktarı MSG’nin iç dayanışması sonucu, hiç duyurulmadan toplanan ve telif gelirlerine hiç dokunmadan ayrı bir hesapta biriktirilen meblağı 741’e bölerek elde ettik.

 

8

Kültür ve Turizm Bakanlığı, çeşitli Büyükşehir Belediyeleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve diğer meslek birlikleri başta olmak üzere pek çok kurumla, salgın sürecinde ve sonrasında eser sahiplerinin, müzik emekçilerinin ve müzik sektörünün şartlarının iyileştirilmesine yönelik çeşitli çalışmalara katıldık; taleplerimizi ilettik.

 

9

Uluslararası meslek birlikleri, servis sağlayıcılar ve konfederasyonlar nezdinde, Türkiye müzik endüstrisinin ve ülkemizdeki tüm hak sahiplerinin lehine maddi iyileştirmeler için yoğun temaslarda bulunduk.

 

10

2020 Haziran ayı sonunda gerçekleştireceğimiz MSG tarihinin en kapsamlı telif dağıtımı üzerinde profesyonellerimizin çalışması devam etmektedir. Bu dağıtımda üyelerimize toplam 20.000.000 TL’nin üzerinde telif hak edişlerini iletmiş olacağız.

 

Türkiye’nin önde gelen müzik meslek birliği MSG asıl işi olan lisanslama ve telif dağıtımının yaygınlaşması ve etkinleşmesi için çalışmaya tüm hızıyla devam ediyor. Tüm üyelerimize bu süreçte gösterdikleri dayanışma, ve meslek birliğimizle kurdukları yakın iletişim için çok teşekkür ederiz.

 

MSG Genel Sekreterliği