İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

Murat Yeter

Müziğe 9 yaşında davul çalarak başlayan Murat Yeter, eğitimi ile birlikte devam eden müzik yaşamı, 14 yaşında Yalçın Ateş ile tanışmasıyla değişti. Bu tanışma Murat Yeter’e 14 yaşında caz orkestraları ile çalışma imkanına ve genç yeteneğin çok daha kısa bir sürede müzik dünyasında yer almasına neden oldu. Uzun sure Kerem Görsev ile çalışan Murat Yeter, Ed Howard, Vinnie Knight, David Jones, İmer Demirer, Elvan Arıcı, Neşet Ruacan, Nükhet Ruacan, Ayşe Gencer gibi ünlü caz müzisyenleri ile de aynı sahneyi paylaştı. Murat Yeter’in bu dönem yaşadığı en özel anılar, Pat Metheny ve Wynton Marsalis gibi iki devle aynı sahneyi paylaştığı zamanlardı. Türk Pop Müziğinde sahnede Nilüfer, Emel Müftüoğlu Deniz Seki, Yaşar, Zerrin Özer, Kenan Doğulu, Sezen Aksu gibi önemli sanatçılara davul çalarak ve Ajda Pekkan’a orkestra şefi olarak eşlik etti.
 
Çok küçük yaşlarda başlayan davulculuk hayatı müzikal gelişiminde Murat Yeter’in genç yaşta kendini kanıtlamasına ve bu bilgi birikimi yine 20’li yaşlarında aranjörlüğe başlamasına yol açtı. Sezen Aksu bestesi olan Hovarda şarkısı Emel Müftüoğlu’nun albümünde Murat Yeter’i aranjörlük hayatına adım atttırdı. Bu yeni yol devamında Murat Yeter’i Türkiye’nin en önemli aranjörlerinden biri olarak Yeşim Salkım, Sezen Aksu, Emel Müftüoğlu, Nilüfer, Levent Yüksel, Yıldız Tilbe, Ercan Saatçi, Bendeniz, İzel, Serdar Ortaç, Sibel Alaş, Hande Yener, Nez, Kenan Doğulu, Deniz Seki, Sıla Gençoğlu, Ajda Pekkan, Bengü gibi isimlerle çalışarak sayısız şarkıya ve başarılı albümlere ruhunu kattı. Murat Yeter ayrıca Emel Müftüoğlu, İzel, Bendeniz, Demet Akalın, Ebru Yaşar, Ebru Gündeş, Sıla ve Deniz Seki albümlerinde bulunan şarkıları ile besteci kimliğini de ortaya koydu.
 
Murat Yeter, Tefal ile birlikte dünyada benzeri olmayan bir projeye imza atarak ev aletlerinin müzik aletleri ile birlikte kullanıldığı bir özel albüm ve turne çalışması yaptı.
 
2013 yılında yayınladığı Murat Yeter “Asya” albümünün beste ve düzenlemeleri kendine aittir. Albümde bulunan “Gönlümün Efendisi” isimli şarkısı klipsiz olarak rekorlara imza atmıştır.