İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

Sıkça Sorulan Sorular

Üyelik
1- Neden MSG üyesi olmalıyım?
Bir müzik eserinin bestesi ve/veya sözleri size ait ise ya da o eser üzerinde mali hak sahibi iseniz, telif haklarından faydalanmak için MSG üyesi olmalısınız. Eserin, albümlerde kullanılması, dijital platformlarda indirilmesi/dinlenmesi, radyo ve/veya televizyonda yayınlanması, otel, bar, kafe, restoranlar vb. umuma açık mahallerde (UMK) kullanılması sonucu doğan telif hakları, MSG tarafından tahsil edilerek üyelerine ödenmektedir.
 
2- MSG’ye nasıl üye olabilirim?
Üyelik işlemlerinizi MSG’nin Esentepe’deki ofisinde gerçekleştirebileceğiniz gibi, web sitemizde bulunan üyelik evraklarını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul dışındaysanız ve internet kullanmıyorsanız, telefonla adresinize üyelik evraklarının gönderilmesini talep edebilirsiniz.
 
MSG üyeliği için gerekli belgeler:
 • Üyelik Yetki Belgesi’ndeki tüm boş alanların doldurulup, her sayfanın imzalanması gerekmektedir.*
 • Eser Bildirim Formu ile her bir eser için ayrı form doldurulup imzalanarak bildirim yapılmalıdır. Üyeliğin gerçekleşebilmesi için en az 1 eser bildirimi gerekmektedir. Bildirilecek eser yayınlanmış ise albüm, single vb. kartonetinin bir örneği ya da dijital mecralara ilişkin bağlantı ve ses dosyası, yayınlanmamış ise nota ve sözlerin birlikte yer aldığı noter onaylı belge ya da devlet tarafından yetkilendirilmiş, zaman damgası uygulamalarından alınmış onay ve ses dosyasının eser bildirimi ile birlikte sunulması zorunludur.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgâh, 
 • 4 adet fotoğraf
 • 40 TL Yıllık Üyelik Aidatı (Yayımcı Şirket ve Tüzel Kişi üyelik aidatları 500TL'dir)
Yukarıda anılan belgelerden birinin eksik olması durumunda üyelik gerçekleşemez.
 
Üyelik türüne göre talep edilen diğer belgeleri görmek ve üyelikle ilgili formları indirmek için http://www.msg.org.tr/uyelik-formlari bağlantısını kullanabilirsiniz. Üyelik işlemleri ve her türlü sorunuz için MSG Üye İlişkileri Departmanı’ndan bilgi alabilirsiniz.
 
*Üyelik Yetki Belgesi ve Eser Bildirimleri MSG ofisinden ya da web sitesinden temin edilebilir. Belgeler posta ya da kargo yoluyla MSG adresine iletilebilir. Faks ve e-posta ile iletilen belgeler kabul edilmemektedir.
 
3- Yayınlanmış eserim yok, MSG’ye üye olabilir miyim?
MSG üyesi olmanız için yayınlanmış eserinizin bulunması koşulu yoktur. Bir müzik eserinin bestesi ve/veya sözleri size ait ise ya da o eser üzerinde mali hak sahibi iseniz üye olabilirsiniz. Yayınlanmamış eserinizle üye olmak için nota ve sözlerinin birlikte yer aldığı noter onaylı belge ya da devlet tarafından yetkilendirilmiş, zaman damgası uygulamalarından alınmış onay ve ses dosyasının eser bildirimi ile sunulması zorunludur.
 
4- Asıl üyelik ve yararlanan üyelik nedir?
Asıl ve yararlanan üyelik arasında, eser sahiplerinin mali haklarının takibi açısından herhangi bir fark bulunmamaktadır. Asıl üyeler Genel Kurullarda oy kullanabilmektedirler. Asıl üyelik ve yararlanan üyelik koşulları MSG İç Tüzüğü madde 12 ve 13’te düzenlenmiştir.

5- Mali hak sahibiyim/varisim. MSG’ye üye olabilir miyim?
Bir eser üzerinde mali hak devir ya da yayımcılık sözleşmesi ile hak sahibi sıfatını kazananlar ile eser sahibinin yasal varisleri tarafından noter kanalıyla belirlenmiş bir temsilci, MSG üyesi olabilmektedirler. Mali hak devri ya da mirasçılık yoluyla üye olanlar yararlanan üye statüsünde yer almaktadırlar.
 
6- MSG’ye üye olurken giriş aidatı ödeniyor mu?
Hayır, giriş aidatı bulunmamaktadır.
 
7- MSG’ye üyelik aidatı ödeniyor mu? 
Evet. Yararlanan üyeler için yıllık 40 TL, asıl üyeler için yıllık 80 TL ve tüzel kişi üyeler için yıllık 500 TL üyelik aidatı bulunmaktadır.
 
8- Henüz bestelenmemiş sözlerim var. MSG’ye üye olabilir miyim?
Henüz bestelenmemiş söz sahipleri MSG’ye üye olamamaktadırlar.
 
9- MSG eserlerimi ticari olarak pazarlamama yardımcı olabilir mi?
Eserlerin ticari olarak pazarlanması faaliyeti MSG’nin yetki kapsamı dışındadır.
 
10- MSG resmi internet sitesinde üyelik girişi için kullanıcı adı ve şifremi nasıl alabilirim?
CRM Üye Yönetimi portalı için kullandığınız e-posta ve şifreniz internet sitesi için de geçerlidir. CRM Üye Yönetimi portalına girebilmek için öncelikle, kişisel e-posta adresinizi “CRM Üye Yönetimi Portalı e-posta bildirimi” konu başlığı ile [email protected] adresine iletmeniz gerekmektedir. Sonrasında tarafınıza gönderilecek davet bağlantısında belirtilen etapları izleyerek şifre oluşturabilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.
 
11- CRM Üye Yönetimi Portalı nedir?
MSG’de kayıtlı bilgi ve belgelerinize, eserlerinize, yapılan dağıtımlara ilişkin detaylı raporlarınıza, cari hesaplarınıza ve daha birçok bilgiye ulaşabileceğiniz, bilgilerinizi güncelleyebileceğiniz, eser bildirimlerini gerçekleştirebileceğiniz, interaktif bir sistemdir.
 
Sisteme giriş yapabilmek için, kullanmak istediğiniz, mümkünse kişisel e-posta adresinizi, [email protected] adresine, konu başlığı olarak, “CRM Üye Yönetimi Portalı e-posta bildirimi” yazarak bildirmeniz gerekmektedir. Sonrasında e-posta adresinize iletilecek davet bağlantısından belirtilen etapları izleyerek şifrenizi oluşturup, hesabınıza crm.msg.org.tr üzerinden giriş yapabilirsiniz. Web üzerinden şifrenizi belirleyip sisteme giriş yaptıktan sonra dilerseniz mobil uygulamadan da (Customer Portal – Zoho) aynı şifre ile bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
 
Dikkat edilmesi gereken önemli hususlar:
 • Tüm kişisel verilerinize sistem üzerinden ulaşabileceğiniz için, kişisel e-posta adresinizi tanımlatmanız gerekmektedir. Ayrıca e-posta adresiniz [email protected] ya da [email protected] gibi jenerik e-posta adresi olmamalıdır.
 • Bir e-posta adresi tek bir kullanıcıya tanımlanmaktadır. Dolayısı ile MSG’de farklı türde iki üyeliğiniz var ise, örneğin hem eser sahibi hem de varis olarak iki üyeliğiniz ya da hem eser sahibi hem de yayımcı şirket olarak iki üyeliğiniz varsa, her üyelik için ayrı e-posta adresi tanımlanması gerekmektedir.
 • Şifreniz sadece sizin tarafınızdan bilinecektir, MSG’de bu bilgi olmayacaktır.
 • Hesabınız bildirdiğiniz e-posta adresine tanımlı olduğundan, e-postanızı değiştirmek istediğinizde öncelikle MSG’ye bilgi vermeli, yeni gönderilecek davet bağlantısı ile yeniden şifre işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.
12- Nasıl avans alabilirim?
MSG Yönetim Kurulu’na hitaben yazılmış imzalı bir dilekçe ile avans başvurusunda bulunulabilir. Başvuru tarihinden itibaren 1 yıl geriye dönük olarak, ödenen telif tutarlarının %50’si kadar avans ödemesi yapılabilir ancak avans tutarı 6.000 TL’den fazla olamaz.
 
13- MSG’ye istediğim banka hesabımı verebilir miyim?
Dağıtım tutarlarının ivedi ve sağlıklı bir şekilde üyelerimize ulaştırılması için MSG’nin anlaşmalı olduğu bankada üyeler adına açılmış hesapların kullanılması gerekmektedir. Ancak mücbir sebepler söz konusu ise farklı banka hesabı kabul edilebilmektedir.
 
14- Profesyonel olarak kaydetmiş olduğum şarkımı dijital müzik servisi sağlayan platformlarda yayınlamak istiyorum. MSG, bu konuda yardımcı olabilir mi?
MSG’nin dijital müzik servisi sağlayan platformlarla olan anlaşması, müzik eserinin yayınlandıktan sonra doğan telif bedelini toplamakla sınırlıdır. Müzik eserinin yayınlanması konusunda dijital dağıtımcılık yapan firmalar ile görüşebilirsiniz. Dijital platformlarda yayınlanan/yayınlanacak eserlerinizin isimleri, bilgi olarak MSG ile de paylaşılırsa daha efektif bir hak takibi yapılabilecektir.
 
15- MSG üyesiyim. Eserlerim yurt dışında nasıl korunuyor?
Yurt dışında kullanılan MSG koruması altındaki eserlerin hak takibi yurt dışı meslek birlikleri tarafından yapılmakta olup, bu meslek birlikleri ile MSG arasında imzalanan temsilcilik sözleşmeleri vasıtasıyla koruma altındaki eserlere ilişkin toplanan telif bedelleri MSG’ye gönderilmektedir.
 
16- MSG’nin hangi meslek birlikleriyle anlaşması vardır?
MSG’nin anlaşmalı olduğu meslek birliklerinin listesine www.msg.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
 
17- Eserim yurtdışında yayınlandı nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
Eserinizin yurtdışında bir albümde, bir projede kullanılması veya dizi müziklerini yaptığınız bir dizi/filmin yurtdışında yayınlanması durumunda, tarafınızda bulunan bilgileri MSG ile paylaşmanız halinde eserinizin yayınlandığı ülkedeki meslek birliği ile irtibata geçilerek takibi sağlanacaktır.
 
18- Yurt dışından telif gelirim gelmedi. Ne yapabilirim? 
Eserlerinizin hangi ülkede ve mecralarda kullanıldığına dair bilgileri meslek birliğimize bildirmeniz üzerine, ilgili meslek birliği ile iletişime geçilerek size bilgi verilecektir.
 
19- Yurt dışı meslek birliğinden nasıl istifa ederim? 
Üyesi olduğunuz yabancı meslek birliğinden istifa etmek istediğiniz durumlarda üye ilişkileri departmanına başvurarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
20- Neden stopaj (gelir vergisi) kesintisi uygulanmaktadır? 
Telif hakları üzerinden elde edilen gelirler üzerinden, Gelir Vergisi Kanunu kapsamında %17 stopaj kesintisi uygulanarak ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle, MSG tarafından vergi mükellefi olmayan üyelere yapılan ödemeler üzerinden yapılan stopaj kesintisi muhtasar beyanname ile üyelerimiz adına vergi dairesine ödenmektedir.
 
21- Fatura ve Serbest Meslek Makbuzu (S.M.M.) geçişlerinde işleyiş nasıl oluyor? 
Üyelerimizin vergi mükellefi olması durumunda, mevcut telif ödeme dönemlerinde fatura ve makbuz talep formlarımızda, ödenecek olan bakiyeler detaylı olarak yer almakta olup, orijinal makbuz ve faturaların muhasebe departmanımıza ulaşması durumunda ödemeler gerçekleştirilmektedir.
 
Özel Sağlık Sigortası
1- Tüm MSG üyeleri özel sağlık sigortasından yararlanıyor mu?
MSG’nin sunduğu özel sağlık sigortası hizmetinden primlerini kendileri ödeyerek tüm üyelerimiz yararlanabilir. Bir önceki mali takvim yılında 2.000,00 TL ve üzerinde telif getirisi olan üyelerimize yatarak+ayakta tedavi MSG tarafından hediye edilmektedir. Primler, MSG tarafından karşılanmakta olup, üyelerimiz hiçbir ödeme yapmadan sigortalı olabilmektedirler. Bir önceki mali takvim yılında 500,00 TL - 2.000,00 TL telif getirisi olan üyelerimize de yatarak tedavi MSG tarafından hediye edilmektedir. Bu kapsamdaki üyelerimiz diledikleri takdirde ayakta tedavi teminatını da grup indiriminden yararlanarak alıp sigortalarına ekletebilmektedirler. Bu tutarlar her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) belirlediği (ÜFE+TÜFE)/2 oranında artırılır. (30.04.2021 – 30.04.2022 dönemi için (ÜFE+TÜFE)/2 uygulanmış güncel rakamlar için lütfen https://msg.org.tr/saglik-sigortasi-uygulamalari linkini tıklayınız.) Bu şartları sağlamayan diğer tüm üyelerimiz de grup indiriminden faydalanarak, primlerini kendileri ödeyerek sigorta hizmetinden yararlanabilmektedirler.
 
2- Eşim ve çocuklarım sağlık sigortasından yararlanabiliyor mu?
Eşler ve çocuklar da sağlık sigortası hizmetinden, grup indiriminden faydalanarak, primlerini kendileri ödeyerek yararlanabilmektedirler.
 
3- Telif gelirim belirlenen rakamın altında olsa da sağlık sigortası yaptırabilir miyim?
Evet, grup indiriminden faydalanarak, primlerinizi kendiniz ödeyerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz.
 
4- Bu yıl sigorta primlerimin MSG tarafından ödenmeyeceğini öğrendim. Nedendir?
Sağlık sigortası yenileme dönemlerinde bir yıl önceki telif tutarlarınız dikkate alınmaktadır. Örneğin, 2015-2016 sağlık sigortası yenileme döneminde, adınıza 2014 yılında doğmuş olan telifleriniz dikkate alınacaktır. Daha önceki sağlık sigortası yenileme döneminde primleriniz MSG tarafından ödenmiş olsa da bir sonraki dönemde dikkate alınan mali takvim yılı içerisinde belirlenen telif tutarlarını sağlayamamış iseniz kendiniz primlerinizi ödeyerek sağlık sigortasından faydalanmaya devam edebilirsiniz.
 
Eser Bildirimi
1- Eser bildirimi yapmak zorunda mıyım?
Eserlerinizle ilgili telif takibinin yapılabilmesi için, imzalı ve hak sahiplerinin ve paylaşımların doğru biçimde belirtildiği eser bildirimlerinin MSG’ye iletilmesi zorunludur. Telefon ile eser bildirimi yapılması mümkün değildir.
 
2- MSG eser bildirim formları dışında başka hangi belgeleri MSG’ye teslim etmem gerekir?
Hak sahipleri ve paylaşımları doğru biçimde belirtilmiş ve imzalanmış eser bildirimlerinin yanında, eserin tüm sözlerinin yer aldığı belge, ses kaydı ve varsa nota dökümü ve noter onaylı örneklerinin MSG’ye iletilmesi gerekmektedir.
 
3- Film, dizi, belgesel, reklam müziği yapıyorum, hangi eser bildirim formunu doldurmam gerekir? Ses dosyası göndermem zorunlu mudur?
Film, dizi, belgesel, televizyon programı vb. müzikleri yapan eser sahipleri, cue sheet formunu kullanarak, reklam müziği yapan eser sahipleri reklam bildirim formu ile bildirim yapmalıdırlar.
 
Cue sheet doldururken, ilgili programda kullanılan müziğinizin türünün (giriş–çıkış jeneriği, fon müziği vb.) ve süresinin belirtilmesi çok önemlidir. Reklam bildirim formunda da ürünün ayırıcı adı ve reklam müziğinin süresi mutlaka belirtilmelidir. Daha önce tanınmış bir eser ise cue sheet ve reklam bildirim formunda eser adının belirtilmesi gerekmektedir. Tüm bu kullanımlarla ilgili ses dosyası gönderilmesi zorunludur.
 
4- Eserlerimin kullanıcı raporlarıyla daha iyi ve kolay eşleşebilmesi için ne yapmalıyım?
Öncelikli olarak eserlerinizi, sözleri ve ilk satır bilgisi ile ivedilikle bildirmeniz gerekmektedir. Eseriniz herhangi bir yapım içinde kullanılıyor ise (albüm, dizi, film, reklam, tanıtım, sponsorluk, kurumsal müzik, program, konser, etkinlik vb.) ilgili yapıma ilişkin bilgileri, eserinizin ses dosyasıyla MSG’ye iletmeniz işlemleri hızlandıracaktır.
 
5- Aranjör olarak katkıda bulunduğum eserlerde otomatik aranje payım var mıdır? Yoksa ne yapmalıyım?
Aranjör olarak katkıda bulunulan eserlerde otomatik aranje payı bulunmamaktadır. Sadece anonim eserlerde %10 otomatik aranje payı ayrılmıştır. Aranje payı için eserin bestecisi ve/veya söz yazarından, aranjöre verilen payı belirten ve eser sahiplerinin imzasının bulunduğu eser bildirimi, aranjör payı formu ya da aranje payları belirtilmiş muvafakatnamenin, eser yayınlanmadan önce MSG’ye iletilmesi gerekmektedir.
 
6- Eser bildiriminde tüm hak sahiplerinin belirtilmesi gerekir mi? Paylaşım oranları nasıl olmalıdır?
Evet, eser bildiriminde eserin tüm hak sahiplerinin isimleri belirtilmelidir. Bir eserin bestesi %50, sözleri %50 olmak üzere toplam paylaşım oranı %100’dür. Eser bildirimi yapılırken tüm oranının %100’ü geçmemesine dikkat edilmelidir. Eser sahipleri aralarında anlaşarak, %100’ü geçmemek koşuluyla ve tüm eser sahiplerinin imzası ile aralarında farklı oranlar belirleyebilirler.
 
7- Eserim, bir albümde yayınlandı veya sadece dijital mecralarda yayınlanıyor; bildirim yapmam gerekiyor mu?
Eser, mekanik bir albümde veya sadece dijital ortamda yayınlanmış ise eser bildirimlerinin “albüm, icracı ve dijital mecra” belirtilerek bildirilmesi, eserlerinizin kullanım listelerinde otomatik eşleşmesini sağlayacaktır.
 
8- Yabancı bir şarkıya Türkçe söz yazdım nasıl bildirebilirim?
Yabancı bir eserin üzerine Türkçe söz yazılarak adapte edilmesi halinde orijinal eser sahiplerinin izni ve eser bildiriminde orijinal eser adı ile birlikte orijinal hak sahiplerinin adlarının yazılması zorunludur. Türkçe sözlerden pay alınabilmesi için orijinal eser sahiplerinden alınan izin belgesinde adaptasyon için pay verildiğinin ve payın belirtilmesi gerekmektedir.
 
Teknik Bilim Kurulu Başvurusu
1- Teknik Bilim Kuruluna nasıl başvurulur ve kurul kararı doğrultusunda eser sahibi değişikliği yapılır mı? Kurul kararına itiraz hakkım var mıdır?
Teknik Bilim Kurulu’na hitaben yazılmış, karşılaştırılması istenen eserlere ilişkin detayları ve başvuranın talebini içeren imzalı bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu dilekçeye, her iki eserin ses dosyaları ile nota dökümlerinin eklenmesi gerekmektedir. MSG, Teknik Bilim Kurulu başvuruları ile ilgili tüm taraflara bilgi vermekte, belge ve bilgi istemekte, kurul kararını ilgili taraflara göndermektedir.
 
Teknik Bilim Kurulu kararlarına imzalı dilekçe ile itiraz edilerek tekrar inceleme talep edilebilir.
 
Lisanslama ve Dağıtım
1- MSG’de lisanslama faaliyetleri nasıl yürütülmektedir?
Mekanik lisanslama faaliyetleri, Mekanik Lisanslama ve Dağıtım Departmanı bünyesinde yürütülmektedir. Temsili ve  dijital lisanslama faaliyetleri ise MSG Lisanslama Departmanı bünyesinde yürütülmektedir. 
 
2- Mekanik dağıtım nedir, yılda kaç kez ve nasıl yapılmaktadır?
Mekanik lisanslama dağıtımı, meslek birliğimize bandrol başvurusu yapılmış albümlerden MSG mekanik tarifesine göre tahsil edilen telif bedellerinin, ilgili albümlerde yer alan hak sahibi MSG üyelerine dağıtılması çalışmasını kapsamaktadır.
 
Mekanik dağıtımlar MSG üyelerine hey ayın ilk haftası olmak üzere yılda 12 kez yapılmaktadır. Mekanik lisanslama dağıtımı, albümlerde yer alan eserlerdeki hak sahibi payı, medya cinsi, tarife bedeli (CD, MC, LP, DVD, BLURAY, SD KART, USB vb. tüm ses taşıyıcıları), toplam eser adedi (MAXI SINGLE, SINGLE, FULL,), %ppd oranı, yapımcı tarafından talep edilen bandrol sayısı esas alınarak hesaplanan telif bedelleri üzerinden gerçekleştirilir.
 
Mekanik dağıtımlarda, kullanılan tüm müzik eserleri, türüne bakılmaksızın eşit olarak değerlendirilir. Tüm müzik eserleri aynı sistem içinde hesaplanır, dağıtılır ve raporlanır.
 
3- Her ay mekanik telif dağıtımında hak edişim oluyor mu?
Eseriniz bir yapımda kullanılıyorsa ve yapımcı firma bir ay içerisinde bandrol onayı almak için meslek birliğimize başvuruda bulunmuş ise, talep edilen bandrol adedi ve mekanik tarife üzerinden adınıza mekanik telif ücreti tahsil edilecektir. Tahsil edilen bu ücret, ilgili mekanik dağıtımda adınıza ödenecektir. Eseriniz bir yapımda kullanılmış ancak yapımcı firma bir ay içerisinde bandrol onayı almak için meslek birliğimize başvuruda bulunmamış ise herhangi bir mekanik telif ücreti tahsil edilemez.
 
4- Dijital platformlarda yer alan bir albümde, eserimin/eserlerimin kullanılmasına rağmen mekanik telif almadım. Sebebi ne olabilir?
Yapımcı firma, bahsi geçen albüm için fiziksel çoğaltım yapmamış ve bandrol almamış ise mekanik telif hak edişiniz olmamaktadır.
 
5- Görsel-İşitsel çoğaltımlar için telif ücreti tahsil ediliyor mu?
Hayır. Ülkemizde sadece müzik içerikli mekanik çoğaltımlar ile fiziki albümler için telif ücreti toplanabilmektedir. Bilgisayar oyunları, belgeseller, sinema eserleri, dizi, film ve çizgi filmler vb. görsel işitsel ve sinema eseri mekanik ürünlerin çoğaltımından kaynaklı telif ücretleri, yetkimizin olmaması nedeniyle toplanamamaktadır.
 
6- Eserimin iznim olmaksızın bir yapımda kullanıldığını düşünüyorum. Ne yapmalıyım?
Üye İlişkileri ([email protected]) ve Hukuk ([email protected]) departmanları ile iletişime geçerek konunun incelenmesini talep edebilirsiniz.
 
7- Üzerinde bandrol olmaksızın piyasada satılan albümler görüyorum. Ne yapmalıyım?
Konunun incelenmesi için en kısa süre içerisinde Mekanik Lisanslama ve Dağıtım Departmanı ile iletişime geçebilirsiniz. [email protected]
 
8- Yapımcısı olduğum albümde yer alan eserlerim için telif ödemesi yapmam gerekiyor mu? 
Bir albümde hem yapımcı hem de hak sahibi iseniz dilerseniz MSG birlik payını ödemek kaydıyla mekanik haklarınızdan feragat edebilirsiniz. Bu prosedür için yapımcı olduğunuzu ispatlar resmi evrak ve hak sahibi feragatnamesini iletmeniz gerekmektedir.
 
9- Dijital dağıtım nedir, yılda kaç kez ve nasıl yapılmaktadır?
Dijital lisanslama dağıtımı; tarifelerde belirlenmiş, internet, mobil ve teknolojik gelişmeler sonucu ortaya çıkacak benzer sistemler üzerinden lisans anlaşmaları yoluyla tahsil edilen telif tutarlarının, bu mecralarda yıl boyunca kullanılmış olan MSG korumasındaki müzik eserlerine tahakkuk ettirilmesi çalışmalarını kapsamaktadır.
Lisans sözleşmeleri yoluyla tahsil edilen telif tutarlarının, üyelere ve anlaşmalı yabancı meslek birliklerine dağıtımı, mücbir sebep olmadığı takdirde yılda en az iki kez olmak üzere gerçekleştirilir.
 
Dijital dağıtımlarda, kullanılan tüm müzik eserleri, türüne bakılmaksızın eşit olarak değerlendirilir. Hesaplama yapılırken kullanım adedi ve hak sahibi payı esas alınır. Bir lisans dönemine ait ilgili mecra için bulunan birim fiyat, kullanılan eserlerin türüne göre farklı bir katsayı uygulanmaksızın telif hesaplamasında kullanılır. Tüm müzik eserleri aynı sistem içinde hesaplanır ve raporlanır.
 
10- Eserlerim, dijital müzik servisi sağlayan platformlarda yer almasına rağmen dağıtımda adıma telif doğmamış. Neden?
Eserlerinize iki nedenle telif çıkmamış olabilir. İlgili dağıtım döneminde, eserlerinizin yayınlandığı platformun dağıtımı yapılmıyor olabilir ya da eseriniz kota altında kalmış olabilir.
 
11- Kota nedir?
Dijital müzik servisi sağlayan platformlarda kullanılan eserler, listeler halinde MSG’ye iletilmekte ve her dağıtım döneminde bu listeler titizlikle incelenmektedir. Ancak kullanılan eser sayısı, milyonları aşan listelerin tamamının incelenmesi dağıtım sürelerini oldukça uzatmakta ve verimlilik açısından sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle yurtdışında pek çok meslek birliğinin uygulamakta olduğu ve bağlı olduğumuz uluslararası konfederasyon CISAC’ın da tavsiyesi ile kota uygulamasına geçilmiştir. Kota uygulaması gereği belirli bir dinleme adedi altında kalan eserler, dağıtıma dahil edilmemektedir. Bu kota sınırı, her mecraya göre verimli ve optimum fayda sağlayacak şekilde belirlenmektedir.
 
12- Kota sınırı neden mecraya göre farklılık göstermektedir?
Dijital müzik servisi sağlayan platformların yıllık kullanım adetleri farklılık gösterdiğinden her mecra için tek bir kota sınırı belirlemek yerine kullanım adedine göre kota sınırı belirlemek çok daha doğru bir yöntemdir. Örneğin; yıllık dinleme adedi milyarla ifade edilen bir platformun kota sınırı, yıllık dinleme adedi yüz binlerde kalan bir platformdan daha farklı olmak durumundadır.
 
13- Temsili dağıtım nedir, yılda kaç kez ve nasıl yapılmaktadır?
Temsili lisanslama dağıtımı, tarifelerde belirlenmiş, radyo, televizyon, konser, umuma açık mahaller; restoran, bar, kafe, otel, mağaza, alışveriş merkezleri, marketler, spor merkezleri, ulaşım araçları ve benzeri mecralardan, lisans anlaşmaları yoluyla tahsil edilen telif tutarlarının, bu mecralarda yıl boyunca kullanılmış olan MSG korumasındaki müzik eserlerine tahakkuk ettirilmesi çalışmalarını kapsamaktadır.
 
Lisans sözleşmeleri yoluyla tahsil edilen telif tutarlarının, üyelere ve anlaşmalı yabancı meslek birliklerine dağıtımı, mücbir bir sebep olmadığı takdirde yılda en az iki kez olmak üzere haziran ve aralık ayları içerisinde gerçekleştirilir.
 
Temsili lisanslama dağıtımlarında, kullanılan tüm müzik eserleri, türüne bakılmaksızın eşit olarak değerlendirilir. Hesaplama yapılırken kullanım adedi ve kullanım süresi ile hak sahibi payı esas alınır. Bir lisans dönemine ait ilgili mecra için bulunan birim fiyat, kullanılan eserlerin türüne göre farklı bir katsayı uygulanmaksızın telif hesaplamasında kullanılır. Tüm müzik eserleri aynı sistem içinde hesaplanır ve raporlanır.
 
14- Temsili ve dijital dağıtımlarına konu olan mecralar dağıtımdan 30 gün önce MSG’nin resmi internet sayfasında ve üye ilişkileri yönetimi portalı ZOHO’da ilan edilir. Mecra listesinde daha sonra değişiklik yapma hakkı MSG’de saklıdır.
 
15- Eserimin yayınlandığı yıl içinde o eserimle ilgili temsili telif alabilir miyim?
 
Lisans bedelinin tahsil edilmesi ve tüm yılın eser kullanım listelerinin kullanıcılardan temin edilmesi, kontrollerin tamamlanması en erken bir sonraki yıl olabilmektedir. Listelerin incelenmesi, düzenlenerek dağıtıma hazırlanması, veri tabanı içinde eserlerin araştırılma süreci, medya takip şirketlerinden ve monitoring (izleme) departmanından alınan çözümleme raporlarıyla karşılaştırılması ve kayıtların kontrolü zaman almaktadır.
 
16- Dağıtım kriterleri nasıl belirlenmektedir?
Dağıtımda esas ilke kullanıcılardan alınan eser listelerine göre dağıtım yapmaktır. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) , Meslek Birliği Tüzüğü ve Dokümantasyon ve Dağıtım Yönergesi ile BIEM ve CISAC’ın yürürlükte olan Müzik Meslek Birlikleri için Profesyonel Kurallar ve Dokümantasyon ve Dağıtım Prensipleri Bağlayıcı Kararları da dikkate alınmaktadır. Bu yönde oluşturulmuş olan Dokümantasyon ve Dağıtım Yönergesi genel kurullarda onaylanarak yürürlüğe girmektedir.
 
17- MESAM’dan istifa edip MSG’ye üye oldum ancak neden hemen temsili teliflerim MSG tarafından ödenemiyor?
Meslek birliğinden istifa edip aynı alanda hizmet veren diğer meslek birliğine üye olmuş eser sahiplerinin, mekanik ve dijital telif hakları, üye oldukları tarih itibari ile yeni üye oldukları meslek birliği tarafından takip edilmektedir. Temsili telif hakları (Radyo-Televizyon ve Umuma Açık Mahaller), istifa ettikleri yılın sonuna kadar olan kullanımlar da dahil olmak üzere, önceki meslek birliği tarafından, istifa edilen yılın sonuna kadar takip edilmekte ve eser sahibine ödenmektedir. Örn: 2017 yılında MESAM’dan istifa edip MSG’ye üye olan eser sahibine, 2017 yılındaki radyo-televizyon yayınlarına ilişkin telif ödemesini MESAM gerçekleştirecektir.
 
18- Tanımlanamayan eserler listesi nedir?
Dağıtımlarda, kullanıcılardan alınan eser listelerine göre dağıtım yapılmaktadır. Radyo, televizyon, konser, umuma açık mahaller; restoran, bar, kafe, otel, mağaza, alışveriş merkezleri, marketler, spor merkezleri, ulaşım araçları, dijital ve benzeri mecralardan alınan müzik kullanım listelerindeki eserler üyelerimizin eserlerinin yer aldığı mevcut veri tabanı ile karşılaştırılmaktadır. Bazen gelen listelerdeki eserler veri tabanında bulunamamakta ya da gelen listelerdeki eserin adı, icracısı farklı yazıldığı için eşleştirme yapılamamaktadır. Her mecrada eşleştirilemeyen eserler dağıtım sonrasında 3 yıl süre ile web sayfamızdan ilan edilmekte ve üyelerimizin inceleyebilmesi için bekletilmektedir. Üyelerimiz kendi eserlerini tanımlanamayan eserler içinde tespit ederse bize dilekçe ile başvurmalıdır. Yapılacak incelemeler sonucunda eserin eşleştirilmesini takiben, yapılacak ilk dağıtımda itiraz bedeli ödenecektir.
 
19- İtiraz payı nedir?
Genel kurulda kabul edildiği üzere, temsili dağıtımlar içerisinden televizyon dağıtımlarından %10; radyo ve listeli umuma açık mahallerdeki kullanımların dağıtımlarından %5, dijital dağıtımlardan ise %5 itiraz payı ayrılmaktadır. Tespit edilemeyen ve tanımlanamayan eserler için uluslararası kurallara göre bu pay, 3 yıl bekletilmektedir. Bu süre içerisinde eseri tespit edilen üyelerimizin ödemeleri takip eden dağıtımlarda ödenmekte, geri kalan bedel aynı dağıtımda telif alan üyelerimize 3 yılın sonunda kendi oranlarına göre ödenmektedir.
 
20- Dağıtım raporlarında ne tür bilgiler mevcuttur?
Temsili ve dijital dağıtım raporlarının içeriğinde öncelikle özet bilginin ve mecraların yer aldığı kapak sayfası bulunmaktadır. Detaylı raporda ise; mecra adı, yılı, kategorisi, eser kayıt numarası, eser adı, eserin bir film ya da dizide kullanımından telif doğmuşsa film/dizi adı, hak sahibinin rol kodu, hak sahibinin eserdeki paylaşım oranı, eserin o mecradaki kullanım adedi ya da toplam kullanım süresi, hesaplanan toplam telif bedeli, meslek birliği kesintisi, net telif bedeli (bu bedel üyemize ödenirken stopaj kesilmektedir) gibi bilgiler yer almaktadır. Yurtdışı meslek birliklerinden gelen raporlarda meslek birliğine bağlı olarak detaylar değişiklik göstermektedir.
 
21- Dağıtım raporlarındaki tutarlar ile cari hesaplarım arasında neden fark oluyor?
Dağıtım raporlarında yer alan tutarlar, MSG komisyonu kesildikten sonra doğan net telif geliridir. Muhasebe işlemleri sürecinde bu telif tutarından %17 stopaj vergisi ve varsa aidat borcu düşülmekte, kalan tutar hesaba aktarılmaktadır.
 
Serbest Meslek Makbuzu (SMM) kesilmesi durumunda, net telif tutarından yukarıda belirtilen stopaj vergisi düşüldükten sonra kalan tutara KDV eklenmekte ve varsa aidat borcu düşüldükten sonra tutar hesaba aktarılmaktadır.
 
Fatura kesilmesi durumunda, net telif tutarına KDV eklenmekte, varsa aidat borcu düşüldükten sonra tutar hesaba aktarılmaktadır.
 
Bu nedenle, CRM-Zoho uygulamasında "Dağıtımlarım" altındaki tutar ile "Cari Hareketlerim" altında görünen tutarlar farklılık gösterebilir.
 
22- Uygulama üzerinde Güncel başlığı altındaki Dağıtımlar alanında yer alan tutarlar neyi ifade ediyor?
Uygulama üzerinde Güncel başlığı altındaki Dağıtımlar alanında yer alan tutarlar, dağıtımlara ilişkin, kategori bazında yapılan/yapılacak telif tutarlarını göstermektedir.
 
Kişisel dağıtım tutarınızı ve diğer mali bilgilerinizi Bana Özel alanında yer alan Dağıtımlarım, Telif Hak Edişlerim, Cari Hareketlerim ve Cari Hesabım alanlarından görebilirsiniz.
 
 
Hukuk
1- Müzik, dizi, film, reklam yapımcılarının eser kullanım izni için imzalamak istedikleri sözleşmeler/muvafakatnameler benim için uygun mudur? Uygun değilse nasıl değişiklikler yapabilirim?
Genel nitelikleri itibariyle bu tür özel kullanım içeren sözleşmeler “devir” niteliğindedir. Ayrıca, süresiz ve sınırsız kullanım taahhüdü de mevcuttur. Bu sözleşmelerde kapsamı aşan birçok hakkın verildiği görülmektedir. Bunların önüne geçebilmek için sözleşmelerin imzalanmasından önce MSG hukuk departmanına danışılması, sözleşme üzerinde hukuk departmanının vereceği tavsiyelerin ve yapılması gereken düzenlemelerin göz önüne alınması gerekmektedir.
 
2- Eserimin müzik albümünde kullanılması için önceden muvafakatname vermiştim fakat artık izin verdiğim yapımcı veya icracının bu eseri kullanmasını istemiyorum, ne yapabilirim?
5846 sayılı yasanın 58. maddesi eser sahibine cayma hakkı tanımıştır. Eser sahipleri daha önce imzalamış oldukları izin belgelerini bu cayma hakkına dayanarak iptal edebilmektedirler. Fakat, kanunda bunun için sayılı belli başlı koşullar ve usuller mevcuttur. Öncelikle, cayma hakkının kullanılabilmesi için izin verilen kişinin sözleşmede sayılı taahhütlerini yerine getirmemesi, eser sahibinin maddi ve manevi yönden zarara uğraması gerekmektedir. Cayma hakkının kullanılabilmesi için öncelikle noter vasıtasıyla gönderilecek ihtarname ile makul bir süre verilerek, verilen taahhütlerin yerine getirilmesi istenmelidir. Bu süre sonunda karşı taraftan olumlu ya da olumsuz bir dönüş sağlanmaz ise, cayma tamam olur. Verilen tüm haklar eser sahibine geri döner. Karşı tarafın caymaya karşı 4 hafta içinde mahkemeye başvurarak dava açma ve cayma hakkının iptalini isteme hakkı mevcuttur.
 
3- Eserimden izinsiz olarak alıntı yapılmış, bunun için nasıl bir yol izlemeliyim?
Öncelikle izinsiz olarak eserden alıntı yapılarak mali ve manevi hakların tecavüze uğradığı iddiası mevcut ise, doğrudan Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemeleri’ne başvurarak, eserden izinsiz alıntı yapıldığının tespiti ile, eser sahipliğinden kaynaklanan mali ve manevi haklara tecavüzün giderilmesi için tecavüzün ref’i, tecavüzün men’i ve maddi-manevi tazminat talebini içerir dava açılabilir. Aynı zamanda 5846 sayılı FSEK 71’e uygun olarak savcılık merciine başvurularak suç duyurusunda bulunulabilir.
 
4- Kullanım izni vermiş olduğum kişi/şirket taahhüt ettiği mali hak bedellerini ödemedi, taahhütlerini yerine getirmedi, bunun için nereye başvurmalıyım?
Şirkete yazılı izin verilmek suretiyle kullanım izni verilmiş ve 5846 sayılı FSEK 58. maddede yazılı cayma hakkına ilişkin koşullar oluşmuş ise, buna uygun olarak verilen haklar geri çekilebilir. Bu cayma hakkının kullanılabilmesi için maddede yazılı usul izlenecektir. Ayrıca, kullanım izni verilen şirket ile imzalanmış olan sözleşme şartları da değerlendirilerek, Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak, sözleşmeye aykırılığın giderilmesi ve sözleşmeye aykırılık sebebiyle uğranılan zararın tazmini talep edilebilir.
 
5- Kullanım izni vermiş olduğum kişi/şirket eserimi bir başka kişi üzerine kaydettirmiş, bunun için nereye başvurmalıyım?
Öncelikle bunun için kullanım izni verilmiş olan kişi/şirket adına uyarı mahiyetinde bir ihtarname gönderilmesi ve bu yanlışlığın giderilmesi talep edilmelidir. İhtarnamede verilen süre sonunda düzeltme yapılmaz ise veya kişi/şirketin tebliğe yarar bir adresi bilinmiyor ise Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak eser sahipliğinin tespiti ile, mali ve manevi hakların tecavüze uğraması sebebiyle, 5846 sayılı FSEK 66 ve devamı maddelerinde sayılı tecavüzün ref’i, tecavüzün men’i maddi ve manevi tazminat talepli dava açılabilir. Ayrıca, 5846 sayılı FSEK 71. maddeye uygun olarak savcılık merciine başvurarak suç duyurusunda bulunulabilir.
 
6- MSG’ye yapılan bildirimler noter onayı yerine geçer mi?
MSG’ye yapılan bildirimler noter onayı yerine geçmez. Eser üzerindeki tüm haklar, onu meydana getiren kişiye aittir ve bu haklar meslek birliği üzerinden alınmaz. Beyana dayalı olarak gerçekleştirilen eser bildirim belgesi, eser sahibinin yani eseri meydana getiren kişi ya da kişilerin kim olduğunun ispat edilmesinde kolaylık sağlar. Hak veren bir belge değildir. Noter kaydı ve zaman damgalı diğer dijital tesciller eser sahipliğinin tespitinde esas alınan tescil belgeleridir.
 
7- MSG avukatları üyeleri adına dava açabilir mi?
MSG avukatları üyeleri adına şahsi davalarını açamaz ve takip edemezler. MSG avukatları İş Kanunu’na tabi maaşlı çalışanlardır. Bu kapsamda, serbest meslek yürütmedikleri için kendilerine ait vergi kayıtları da mevcut değildir. Kanun gereği, özel vekaletname alamamaktadırlar. Ayrıca MSG avukatları, üyelerinin birbirlerine karşı açtıkları davalarda veya üyelerin sektörde MSG iş ortağı olan diğer tüzel kişilere karşı açtıkları davalarda tarafsızlığını korumalıdırlar. MSG avukatları, toplu hak takip sisteminde yalnızca birlik adına vekaleten iş gören kişilerdir.
 
8- Eserim, lisanssız olduğunu düşündüğüm web sitelerinde yayınlanıyor. Bu konuda ne yapmam gerekir?
Web sitesinin URL adresini ve eserinizin yayınlandığına dair ekran görüntüsünü bizimle paylaşmanız durumunda MSG olarak web sitesi sahibi ile irtibata geçerek web sitesini lisanslamak için görüşmelere başlayabiliriz. Web sitesi sahibine ulaşılamadığı durumlarda kapatma işlemleri için hukuk departmanı tarafından 5846 sayılı FSEK’in ek 4. maddesinde yazılı usule uygun olarak, savcılık merciine başvurularak tespit ve şikâyet işlemleri yapılmaktadır.
 
 
Youtube
1- Youtube kanalı açmak istiyorum. Nasıl açabilirim?
MSG, Youtube kanalı açmanız konusunda teknik destek sağlayamamaktadır. Bu konu ile ilgili Youtube Yardım Merkezi’nde yer alan açıklamaları okuyabilirsiniz.
 
2- Youtube sözleşmesi ne zaman imzalandı? Geçmişe dönük ödeme alabiliyor muyuz?
Youtube sözleşmesi, uzun süren görüşmeler sonucunda 2014 yılında imzalanmıştır. 2014 yılı öncesi kullanımlar için herhangi bir hak ediş doğmamaktadır.
 
3- Youtube üzerinde yapılan her bir görüntülemeden telif alabilir miyim?
Youtube’dan gelir elde etme modeli, görüntülenme başına değildir. Youtube’un elde ettiği reklam geliri üzerinden belirlenen yüzde oranında telif bedeli alınmaktadır.
 
4- Youtube’a anonim olduğunu bildiğim bir eseri seslendirip yükledim ancak MSG hak talebi geldi. Ne yapmam gerekir?
Anonim olarak bildiğiniz eserin, MSG üyesi eser sahibine ait olma olasılığına karşı eserin koruma durumu ile ilgili bizden bilgi alabilirsiniz. Şayet eser, anonim bir eser ise MSG hak talebi geri çekilecektir.
 
5- Youtube’da yer alan eserim yüksek sayılarda izlenmesine rağmen, beklediğimin altında bir telif bedeli aldım, neden?
Youtube platformu, tek bir programın & müzik videosunun vb. aynı anda milyonlarca kişi tarafından izlendiği televizyon ve radyo kanallarından farklı bir yapıya sahiptir. Milyarları bulan izleme adetleri, Youtube’dan elde edilen gelire bölünmekte ve ortaya oldukça düşük bir birim bedel çıkmaktadır. Bu nedenle Youtube’da milyonlarla ifade edilen izlenme adetlerinin karşılığı radyo, televizyon ve mekanik albüm gelirleriyle kıyaslanmamalıdır.
 
6- Müzik eserim, Youtube’da başkası tarafından seslendirilmiş ve yayınlanmış. Bu videodan telif ücreti kazanabilir miyim?
Youtube’da 3. kişiler olarak adlandırılan kullanıcı videolarına sıkça rastlanmaktadır. MSG olarak düzenli aralıklarla bu videolar takip edilmekte ve hak talebi gönderilmektedir. Ancak Youtube’da yer alan milyonlarca videoyu göz önünde bulundurduğumuzda, sürecin çok hızlı ilerlemediğini söylememiz gerekir. Bu nedenle eserinizin kullanıldığı ve yüksek kullanıma ulaşmış olan videoları [email protected] adresine iletebilirsiniz. Videoların kontrol edilebilmesi için video URL adresinin (video bağlantısı), icra edilen eserin tam adının ve eser sahibinin isminin eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. 
 
7- Müzik eserim, Youtube’da benden izin alınmadan başkası tarafından seslendirilmiş ve yayınlanmış. Kaldırmak istiyorum ne yapabilirim?
Youtube’un yapısı ve işleyişi gereği, 3. kişiler tarafından yüklenmiş olan videolarda izin koşulu aramamaktadır. Ancak eser sahibinin manevi hakkı gereği, eserinin bir başkası tarafından seslendirilmesini istemediği durumlar söz konusu olabilir. Bu ve benzeri durumlarda [email protected] adresinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.
 
 
Müzik Kullanıcıları
1- Kullanıcı firmalara neden fatura kesiliyor?
Kullanıcılar ve meslek birliğimiz arasında yapılmış sözleşme gereği telif haklarının tahsilatı adına fatura kesilmektedir.
 
2- Düzenli olarak kesilen telif faturalarının artış oranları nasıl hesaplanıyor?
Kullanıcılar ile yapılmış olan sözleşmelerde, Mali Şartlar maddesinde yer alan TÜFE ve ÜFE toplamının ikiye bölünmesi ile bulunan oranın, önceki yıl telif rakamlarına uygulanması ile artış yapılmaktadır.
 
3- Sözleşme gereği kesilmiş olan faturalar nasıl teslim ediliyor?
Kesilmiş olan faturalarımızın teslimatları çalışmış olduğumuz kargo firması tarafından imza karşılığı teslim edilmektedir.
 
4- Firmaların ödeme yapmaması durumunda borç bakiyelerinin hatırlatılması nasıl yapılıyor?
Mevcut iletişim bilgilerinden ulaşılamaması durumunda posta yoluyla ihtar çekilerek firma borç bakiyeleri hatırlatılmaktadır. Gönderilmiş olan yazılı ihtarlara dönülmediği takdirde sözleşmelerde belirtilen hukuki işlem başlatılmaktadır.
 
5- Hukuki işlem başlatılmış firmalarda ödeme kolaylığı sağlanabilir mi?
Hukuki işlem başlatılmış olan firmalarda mevcut borç bakiyeleri tutarına göre taksitlendirilmektedir.
 
6- Kredi kartı ödemelerinde devam eden dönemler için tahsilat yapılabiliyor mu?
Kredi kartı ödemeleri sadece ilgili dönem fatura tutarlarının tahsilatı için mail order formu doldurularak tahsil edilmektedir. Devam eden telif dönemleri için düzenli olarak mail order formu istenmektedir.
 
7- Nasıl mekanik lisans alabilirim?
Albümlere mekanik lisans alabilmek için prosedür kısaca şöyledir;
 • Kullanılmak istenilen eserlerin hak sahipliği tespiti için meslek birliğimize sunulması,
 • Çoğaltılmak istenilen eser/eserlerin hak sahiplerinin tümünden yazılı izin alınması,
 • Bir albüme, kayıt tescil belgesi ve bandrol alabilmek için meslek birliğimizce istenen evraklar ile şahsen başvuru yapılması. İnceleme sonrası onay alınması,
 • Çoğaltımlarda MSG üyesi olması durumunda mekanik tarifeye göre telif ücreti ödenmesi,
 • Tam şartlar ve koşullar sağlandığında telif ödemesi sonrasında çoğaltım için izin verilmesi.
Ticari ürünlere lisans alabilmek için prosedür kısaca şöyledir;
 • Proje hakkında resmi başvuru,
 • Eser kullanım listesinin iletilmesi,
 • Eser hak sahibi izinlerinin iletilmesi,
 • Tam şartlar ve koşullar sağlandığında telif ödemesi sonrasında müşteriye fatura gönderimi,
 • Ödemenin gerçekleşmesi,
 • Lisans verilerek üretim için izin verilmesi.
Bir yapımda ya da herhangi bir ticari taşıyıcıda kullanılmak istenilen eserlere mekanik lisans alabilmek için, Mekanik Lisanslama ve Dağıtım Departmanı ile iletişime geçmeniz yeterlidir. [email protected]
 
8- Neden mekanik telif ücreti ödemeliyim?
MSG, müzik içerikli fiziki ürünlerin çoğaltımından, mekanik tarifeye göre üyeleri adına mekanik telif ücreti tahsil eder. MSG, tahsil ettiği mekanik telif ücretlerini daha sonra üye eser sahiplerine düzenli olarak dağıtır. Tüm faaliyetlerimiz, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun telif hakkı maddelerine dayanmaktadır. MSG’nin misyonu ve faaliyetlerimiz hakkında daha fazla bilgiyi web sitemizden edinebilirsiniz. www.msg.org.tr
 
9- Mekanik lisans tarifesi nedir?
Mekanik lisanslama, müzik eseri içeren bir albüm, taşıyıcı ya da ürünün yasal olarak çoğaltımı için, üretici ve yapımcıların ödemekle yükümlü olduğu mekanik lisans telif ücretinin, Telif Hakları Müdürlüğü’nün gözetiminde meslek birliğince tanımlanması ve yürürlüğe konmasıdır. Çoğaltımlarda yer alan MSG üyelerinin eserlerdeki hak sahipliği yüzdesi, çoğaltımın cinsi, çoğaltım cinsinin tarifedeki fiyatı (CD, MC, LP, DVD, BLURAY, SD kart, USB, vb. tüm müzik eseri taşıyıcıları), çoğaltımın üretim menşei, çoğaltımda kullanılan toplam eser sayısı ve %ppd oranı, mekanik lisans tarifesini ve telif ücretlerini oluşturan ana unsurlardır.
 
10- Bir albümü nasıl çoğaltabilirim?
Bir albümün çoğaltılabilmesi için yapımcı unvanı olan bir firmanın, Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü İstanbul şubesinden kayıt tescil belgesi ve bandrol onayı alması gerekmektedir. Bu işlemler, Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG), Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP) ve İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü’nde birlikte yürütülmektedir. Birlikte yürütülen işlemlerde MSG onayı ve lisansı gerekmektedir. Kayıt tescil belgesi ve bandrol alınması sonrasında bir albümü yasal olarak çoğaltabilirsiniz. Prosedür detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. [email protected]
 
11- Müzik eseri içeren ticari bir ürünü nasıl çoğaltabilirim?
Müzik eseri içeren bir ürünün çoğaltılması için, kullanılmak istenilen eserlerin hak sahiplerinin öğrenilmesi, proje için kendilerinden izin alınması ve ürünün çoğaltımından kaynaklı mekanik telif ücretinin meslek birliğimize ödenmesi gerekmektedir. Ürününüzü yasal olarak çoğaltabilmeniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. [email protected]
 
12- Bir albümü ücretsiz dağıtmak istiyorum, ne yapmalıyım?
Ücretli satışı yapılan albümlerde uygulanan prosedür, ücretsiz dağıtılacak albümler için de aynı şekilde geçerlidir. Bu yapımları dağıtabilmek için promosyon bandrolü almanız gereklidir.
 
13- Promosyon albümler için sınırlamalar nelerdir?
 • Promosyon albümlerin doğrudan satışı yapılamaz,
 • Promosyon albümler ihraç edilemez,
 • Promosyon albümler üzerinde satılamaz işareti bulunmalıdır,
 • Promosyon albümler sadece lisans alan müşteri tarafından dağıtılabilir,
 • Dağıtım, dağıtım noktaları ve dağıtım yöntemi hakkında MSG'ye bilgi verilmesi zorunludur.
 • Promosyon albümlerde politik, cinsel veya uyuşturucuyla ilgili içerik kabul edilmez. 
Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. [email protected]
 
14- Bazı müzik eserlerini bir taşıyıcıda toplayıp satışı yapılmadan çevremde ya da bir etkinlikte dağıtmak istiyorum. Eser hak sahiplerinden izin almam ve telif ücreti ödemem gerekiyor mu?
Hiçbir eser, eser hak sahiplerinden izin alınmadan fiziki bir taşıyıcıya konularak çoğaltılamaz. İzin alınmaksızın eserlerin bir taşıyıcıda kullanılması ve bu taşıyıcının çoğaltımdan kaynaklı telif ücretinin meslek birliğimize ödenmemesi, yapılan işlemin korsan çoğaltım ve dağıtım olmasına neden olacaktır. Yasal işlemler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. [email protected]
 
15- Yurtdışından albüm ithal edip Türkiye’de satmak istiyorum. Ne yapmalıyım?
İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü ile meslek birliğimizin talep ettiği evrakları hazırlayıp MSG ve MESAM’dan onay aldıktan sonra albümleri ithal edebilirsiniz. Talep edilen evraklar şöyledir;
 • MSG taahhütnamesi, ıslak imza kaşeli,
 • Gümrük belgeleri,
 • Telifin faturada ödendiğini gösteren ibare,
 • İmza sirküleri,
 • Vekaletname,
 • Distribütörlük antlaşması,
 • Gerekli görüldüğünde, albümlerin ithal edildiği ülkenin meslek birliğinden ithalat onay alınması zorunludur.
16- Bir şarkının eser sahibi haklarına kimin sahip olduğunu nasıl öğrenebilirim? 
Kullanılmak istenilen eserin hak sahiplerini öğrenmek için eserin orijinal adı, yorumcusu ve hak sahiplerini, MSG’in Mekanik Lisanslama ve Dağıtım Departmanı’na iletmeniz hak sahipliğinin tespiti için en kolay yoldur. Bizimle [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.
 
17- Kullanmak istediğim eserlere izin almam gerekiyor mu?
Çoğaltılmak istenilen eser/eserlerin hak sahiplerinden mutlaka yazılı izin alınması gerekir.
 
18- İzin almaksızın bir eserin birkaç saniyesini ya da bir bölümünü kullanabilir miyim? 
Hayır, buna izin verilmez. Korunan bir eserin, şarkının haklarına sahip olan kişinin izni olmaksızın herhangi bir bölümünü kullanamazsınız.
 
19- Alenileşmiş bir eseri yeniden düzenlemek ya da bir sample/örnekleme olarak eklemek için kurallar nedir?
Hakların sahibi olan kişi ve kurumlardan mutlaka izin almalısınız. Eser sahibi ve eserin yapımcısı ile iletişime geçerek izin alma süreci başlatabilirsiniz. Eser sahiplerinin iletişimleri için dilerseniz bizimle [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz. Yapımcı firmanın tespiti için ise MÜ-YAP ile iletişime geçebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz şarkının haklarının kime ait olduğunu öğrenmek için [email protected] adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 
20- Yabancı bir eseri albümümde Türkçe sözlerle kullanmak istiyorum. İzin almam gerekiyor mu?
Alenileşmiş yabancı bir eserin Türkçe sözler yazılarak kullanılması halinde, eserin orijinal hak sahiplerinden (besteci-söz yazarı) ya da varsa Türkiye’de anlaşmalı olduğu editör şirketten izin alınması gerekmektedir. MSG, izin alımı için ilgili hak sahipleri ile iletişime geçilmesi için sizlere yardımcı olmaktadır. Projeniz hakkında kısa bilgi vererek, kullanılmak istenilen eserin orijinal adı, yorumcusu ve hak sahiplerini [email protected] adresine iletmeniz yeterli olacaktır.
 
21- Yabancı bir eseri orijinal haliyle albümde icra etmek istiyorum, izin almam gerekiyor mu?
Kullanılmak istenilen eserler için yerli-yabancı menşei fark etmeksizin, hak sahiplerinden mutlaka yazılı izin alınması gerekmektedir. Bu nedenle mutlaka izin almalısınız. Kullanılmak istenilen eserin orijinal adı, yorumcusu ve hak sahiplerini [email protected] adresine iletmeniz, hak sahiplerinin iletişimlerini öğrenebilmek için iyi bir başlangıç olacaktır.
 
22- Anonim eserler için izin almam gerekiyor mu?
Eser sahibinin ölümünden sonra alenileşen eserlerde koruma süresi ölüm tarihinden sonra 70 yıldır. Koruma sürelerinin dolmasıyla birlikte eser sahibine tanınan mali haklar sona erer. Bu sebeple koruma süresi dolmuş anonim eserler, eser sahibinden izin alınmaksızın serbestçe kullanılabilir.
 
23- Yapımcı belgesi almak için sizden onay almam gerekiyor mu?
Meslek birliğimiz belge alımı için yetkili değildir. Bu konuda MÜ-YAP ile iletişime geçebilirsiniz.