İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

Tanju ARIKAN

1952 yılında İstanbul’da doğdu. 1972 yılında dört arkadaşı ile Grup Marşandiz'i kurdu. Aynı yıl Grup ilk plağını çıkardı. 1975-1976 yıllarında Marmara Üniversitesi Piyano Bölümü'nden mezun oldu.1975’te yine Grup Marşandiz ile birlikte Stüdyo Marşandiz'i kurdu.

1980’de ses mühendisliğine başladı. Adnan Şenses, Ajda Pekkan, Arif Sağ, Barış Manço, Bülent Ersoy, Cem Karaca, Edip Akbayram, Emel Sayın, Emrah, Ferdi Tayfur, Hülya Süer, İbrahim Tatlıses, Metin Şentürk, Moğollar, Muazzez Ersoy, Kayahan, Sezen Aksu, Müzeyyen Senar, Müslüm Gürses, Nilüfer, Orhan Gencebay, Sibel Can, Ümit Besen ve Zeki Müren’in de aralarında olduğu birçok ismin ses kayıtlarını gerçekleştirdi.

1988’e kadar, grup çalışmaları ve ses mühendisliğiyle birlikte sahne müzisyenliğini de sürdürdü. Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Leman Sam, Sezen Aksu gibi Türk pop müziğinin değerli seslerine eşlik etti.

1991’de Türkiye’nin en büyük audio, videokaset üreticisi ve dolum tesisi olan Raks’ın müzik yapımcılığına yönelmesiyle birlikte, stüdyo ve yapımcılık alanında Raks grubuyla birleşti.

Ajlan–Mine ikilisi, Aylin Livaneli, Ayşen, Çelik, Fatih Erkoç, Feyzan Doğan, Harun Kolçak, İzel, Rafet El Roman, Sibel Tüzün ve Sinan Erkoç; yönlendirdiği ve yönettiği yapımlarda yer aldılar. Bu isimler, 1991–1998 arasında, senelik 7 milyon ve 10 milyon kaset satışlarına ulaştılar.

1998 yılında şirketlerin Universal Music’e devredilmesinden sonra uluslararası alanda da çalışmalar yaptı. Sony Music’le Japonya için hazırlanan bir jazz projesiyle başladığı bu çalışmalara Ayşen’in albümünü ekledi. Türkiye’de özellikle nitelikli müzik dinleyicileri arasında büyük yankı uyandıran bu çalışmanın tüm düzenleme ve müzik kayıtlarını İngiltere’de Aranjör Garry Stevenson ve David West’le birlikte yaptı. Bir diğer yapımı olan Feyzan Doğan’ın çalışmalarını da Mısır’da Aranjör Fathy Salama ve Ashraf Muhammed Abdel ile birlikte yürüttü.

2000 yılında Türkiye ve Amerika’da Marşandiz International Şirketi'ni Koral Sarıtaş’la birlikte kurdu. Dünyaca ünlü Latin grup Santa Esmeralda'nın albümünün yapımcılığını üstlendi. Aşkın Nur Yengi, Demet Sağıroğlu, Seda Sayan ve Sibel Can'ın albüm projelerinde prodüktörlük yaptı. 2003 yılında Ahmet Özhan’ın albümünde yapımcılık ve prodüktörlük yaptı. 2004-2005 yıllarında Aşkın Nur Yengi'nin Yasemin Yağmurları ve Anadolu Ateşi'nin albümlerinde yapımcılık ve prodüktörlük yaptı.

2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinde kendi projelerinden biri olan "Mozaik’in Renkleri" isimli 70 kişilik orkestra konserlerini ve çok kanallı kayıtlarını gerçekleştirdi. Şu an Stüdyo Marşandiz’in başında olup yapım firmaları için bağımsız prodüktörlük yapmaktadır.