İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

Zeynep Talu HİLAV

1967’de İstanbul’da doğdu. İlk okulu Işık Lisesi’nde, orta okul ve liseyi St. Benoit Fransız Koleji’nde okudu. 8 yaşında özel piyano eğitimi almaya başladı. 12 sene bu eğitimini hocası Yıldız Sarıçetin’le sürdürdü. İlk şarkı sözünü 1983 yılında yazdı.

1990 senesine kadar çeşitli firmalarda halkla ilişkiler konusunda yürüttüğü çalışmaların yanı sıra şarkı sözü yazmaya devam etti. 1990’dan sonra söz yazarlığını meslek olarak seçmeye karar verdi ve çalışmalarını yoğunlaştırdı. Melih Kibar’la birlikte Polonya/Sopot şarkı yarışmasında ve Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye’yi temsil eden eserleri hazırladı. Aynı senelerde ağırlıklı olarak Garo Mafyan’la çalışmaya başladı. Birlikte birçok hit şarkıya imza attılar.

Bugüne kadar çeşitli Türk bestecilerin eserlerine ve birçok yabancı parçaya yazdığı sözlerin sayısı 800’e yakındır. Popüler sanatçılara yazdığı şarkıların dışında İstanbul Devlet Opera ve Balesince sahnelenen “Hayal Yolcuları” adlı müzikale, başrolünü Nurseli İdiz’in oynadığı “Cahide“ müzikaline, çeşitli yabancı müzikal çizgi filmlerin Türkçe versiyonlarına ve Şehir Tiyatroları tarafından sahneye konan “Kantocu” adlı müzikale şarkı sözleri  yazdı. 

ATV ve Kanal D‘de kendi hazırlayıp sunduğu sohbet programlarıyla seyirci karşısına çıktı. 2000 - 2016 yılları arasında müzik telif hakları alanında faaliyet gösteren meslek birliği MSG’de  Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkanlık görevinde bulundu. 

2013 yılında Kürşat Başar’ın yazdığı, Mehmet Ergen’in yönettiği “Bizim Şarkımız“ adlı müzikalin yapımcılığını üstlendi. Birçok albümde prodüktör olarak da çalışan Zeynep Talu, halen şarkı sözü çalışmalarını sürdürmektedir