İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

MSG ve Mesam’dan ortak duyuru

MSG ve Mesam’dan ortak duyuru

MESAM VE MSG’DEN ÖNEMLİ DUYURU

Değerli Üyelerimiz,

Herhangi bir meslek birliği üyesi olmayan bazı özel şirketlerin, siz değerli üyelerimizin eserlerini avans ya da peşin ödeme vaadiyle 70 yıla kadar uzayabilen sürelerle, yeniden işleyerek icra edilmesini ve her türlü mecrada (reklam, dizi, film, program, jingle, sponsorluk, umumi mahallerde kullanım gibi) sizin adınıza pazarlayacağını iddia edip, komisyon almayı taahhüt ederek ve daha da tehlikelisi sizlere farklı farklı şartlarda çeşitli işbirliği modelleri teklifleri yaptığının duyumlarını aldık. Meslek birlikleri olarak görevimiz çerçevesinde, siz değerli üyelerimizin haklarını korumak maksadıyla, eser sahipleri adına kaygılarımız ve çekincelerimizi kendilerine ilettik. Yine görevimiz kapsamında meslek birliği olarak, siz değerli üyelerimizi de bu hassas konu hakkında bilgilendirmek önemli bir sorumluluğumuzdur.

Üzülerek belirtmek isteriz ki, pandemi sürecinin yarattığı ekonomik zorlukların yaşandığı bu dönemde, bazı üyelerimizin bu sözleşmelere imza attığını haber aldık. MESAM ve MSG üst kurulları ve genel sekreterlikleri olarak görevimiz siz değerli üyelerimizin haklarını en iyi şekilde koruyarak toplu hak yönetimi çerçevesinde takip ve tahsil etmektir. Özellikle sözleşmelerde taraf olan şirketlerin yurt dışı menşeili olması, hakkınızı aramanız gerektiğinde sizleri hukuki yönden gelecekte zor, uzun ve masraflı süreçlere sokacaktır. 

Bu vesileyle bu tip kişi veya kurumların sizlere getireceği sözleşmelerle karşı karşıya kaldığınızda, ivedilikle üyesi olduğunuz meslek birliğinin hukuk birimine başvurarak, herhangi bir bedel ödemeksizin hukuki görüş almanızı, telif haklarınızın gelecekte telafisi mümkün olmayan zararlar görmemesi için önemle bilgilerinize sunarız.