İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

Bilgilendirme Mektubu

Bilgilendirme Mektubu

 

Değerli Üyemiz,

 

Mart ayından bu yana dünyada, ülkemizde ve müzik sektöründe farklı bir döneme birlikte şahitlik ediyoruz. Pandeminin gündemimize girmesiyle tüm dünya gibi bizler de önce şaşırdık, ardından krizi en iyi şekilde yönetmek adına neler yapılabileceği üzerine çalıştık. 

 

2020 yılının başından bugüne kadar geçen sürede yaptığımız çalışmaların bir özetini paylaşmak ve önemli gördüğümüz konularda sizleri bilgilendirmek isteriz.

 

 

Pandemi dönemi çalışmalarımız

 

MSG profesyonel ekibi, 13 Mart 2020 tarihinden bu yana evden çalışmalarını sürdürüyor. Üye İlişkileri, Mekanik Lisanslama ve Muhasebe bölümlerimiz ise MSG ofisinde nöbet sistemi ile çalışarak siz üyelerimize ve sektörümüze hizmet etmeye devam ediyorlar. 

 

Bu dönemde daha çok ihtiyaç olabileceğinden hareketle, yıllık telif getirisine göre toplam 1.870 üyemizin yararlandığı grup sağlık sigortamızı daha kapsamlı ve MSG’ye maliyeti daha düşük olacak şekilde yeniledik. 

Maddi zorluklar yaşayan üyelerimizi belirlemek için bir çalışma başlattık. Tüm üyelerimize gönderdiğimiz ankete verilen cevapları baz alarak, çeşitli iletişim ve veri analiz metotlarını da kullanarak maddi zorluklar yaşayan üyelerimizi tespit ettik.

 

Çeşitli kurumların yardım imkanlarından faydalanmaları amacıyla kişisel bilgilerini paylaşma izni veren 1.009 üyemizin iletişim bilgilerini, bu kamu kuruluşu ve sivil toplum kuruluşları ile paylaştık.

 

Anketimizde koli ihtiyacı olduğunu belirten üyelerimizin yanı sıra, sokağa çıkma yasağı olan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü toplam 810 üyemize Ramazan ayı içerisinde ihtiyaç kolisi gönderdik.

 

Yine aynı ankette bize acil nakit yardım ihtiyacı olduğunu belirten üyelerimiz arasından, emekli maaşı ve kira geliri olmayan, eserlerinden en az biri son 3 yıl içinde yayınlanmış ya da telif üretmiş olan ve telif geliri belli bir ortalamanın altında kalan 741 üyemize, kişi başı 470’er lira olmak üzere acil yardım ilettik. Bu meblağ, üyelerimizin telif gelirlerine hiç dokunmadan ve kamuoyunda hiç duyurulmadan, tamamen MSG’nin iç dayanışması sonucu toplanmıştır.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, çeşitli Büyükşehir Belediyeleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve diğer Meslek Birlikleri başta olmak üzere pek çok kurumla, salgın sürecinde ve sonrasında eser sahiplerinin, müzik emekçilerinin ve müzik sektörünün şartlarının iyileştirilmesine yönelik çeşitli çalışmalara katıldık, taleplerimizi ilettik.

 

Uluslararası Meslek Birlikleri, servis sağlayıcılar ve konfederasyonlar nezdinde, Türkiye müzik endüstrisinin ve ülkemizdeki tüm hak sahiplerinin lehine maddi iyileştirmeler için yoğun temaslarda bulunduk. Ve son olarak da sektördeki diğer iki meslek birliğimiz MESAM ve MÜYORBİR ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanımıza konser, gösteri, müzikli oyun ve müzikli dinletilerinin de tüm tiyatro gösterileri ile opera ve bale temsilleri gibi kurallara uymak koşulu ile serbest olması yönündeki talebimizi ilettik.

 

Üyelere dağıtımlarımız

Bildiğiniz gibi MSG Yönergesine göre Mart, Haziran, Eylül ve Aralık dağıtım dönemleri olmak üzere yılda 4 dağıtım yapılmaktadır. 

Bu dağıtımlar, lisanslama bedellerinin tahsilatları ve kullanıcı listelerinin incelenmesine göre farklı dönemlerde gerçekleşmektedir.  

  • Her dağıtım döneminde, dağıtıma konu olan mecraları, sizleri doğru bilgilendirmek adına www.msg.org.tr’den, MSG sosyal medya hesaplarından duyuruyoruz. Böylelikle, sizlerin bu mecraları önceden inceleyebilmenizi ve buna göre tutarları değerlendirebilmenizi amaçlıyoruz. 

2020 yılı içerisinde Ekim ayına kadar dağıtımlarımızın üçünü gerçekleştirdik. Mart 2020’de brüt 12.044.542 TL, Haziran 2020’de brüt 24.595.753 TL, Eylül 2020’de brüt 13.591.998 TL olmak üzere üç dağıtımda toplam brüt 50.232.293 TL dağıtım gerçekleştirdik. 2019 yılının ilk 3 dağıtım döneminde, dağıtılan toplam brüt rakam 35.595.340 TL idi. 2019’un aynı dönemine göre, 2020 yılında, %41 oranında daha fazla dağıtım gerçekleştirmiş olduk.

  • Her dönemin dağıtım tutarlarını değerlendirirken sadece o dönemi değil, yıl bazında hesabınıza ödenen toplam tutarı değerlendirmenizin, yıllık kazancınızı takip etmenizde daha doğru sonuç vereceğini sizlere hatırlatmak isteriz. 

 

  • Ayrıca, Haziran 2020 dağıtımımızda pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik güçlükleri hesaba katarak, Eylül dağıtımına konu olacak mecraların tahsilatlarını öne çekip daha yoğun çalışarak Haziran 2020 dağıtımlarının yüksek tutarlarda olmasını sağladığımızı bilmenizi isteriz. 

Bildiğiniz gibi Aralık ayında 2020 yılının son dağıtımımızı yapacağız. Bu dağıtımda yaklaşık brüt 15 milyon TL’lik bir dağıtım yapmayı hedefliyoruz. Bu tutarı da hesaba katarsak, 2020 yılı toplam temsili dağıtım bedelimiz yaklaşık brüt 65 milyon TL tutarında olacaktır. 

Kardeş Meslek Birliği MESAM ile iş birliğimiz

Pandemi nedeniyle dünyada ve ülkemizde oluşan ekonomik krizin sektörümüze olan olumsuzluklarını beraberce aşmak için, üyesi olduğumuz CISAC (Uluslararası Eser Sahipleri Meslek Birlikleri Konfederasyonu) ve ICMP’nin (Uluslararası Yayımcılar Birliği) katkılarıyla kardeş Meslek Birliği MESAM ile iş birliği modelleri üzerine olan çalışmalarımız Nisan 2020’den bu yana devam etmektedir. Bu kapsamda, MESAM ile iyi niyet mektubu imzalanmış ve çalışmalara hız verilmiştir. Konuyla ilgili gelişmeleri ilerleyen süreçte sizlerle tüm iletişim kanallarımızdan paylaşacağız. 

Tüm bu bilgiler ve daha fazlası için bizlerle sosyal medya, whatsapp hattımız ve e-posta üzerinden iletişime geçebilir, meslek birliğimizle ve üyeliğinizle ilgili bilmek istediklerinize kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. 

Siz değerli üyelerimize ve tüm sevdiklerinize sağlıklı günler diler, saygılarımızı sunarız. 

 

Dr. Barış Şensoy

MSG Genel Sekreteri