İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

Murat Kemal ÇEKEM

1968 yılında Adana'da doğdu. 1979 senesinde Galatasaray Lisesi’ne girdi. 1981'de okul orkestrasında piyano çalmaya başladı ve 1984'te grubun solistliğini yapmaya başladı. Birçok amatör konser verdikten sonra 1986 yılında Milliyet Gazetesi’nin müzik yarışmasında 3 dalda (en iyi erkek solist, en iyi klasik orkestra düzenleme, en iyi pop orkestra düzenleme) birincilik kazandı.

İlk profesyonel çalışmasını Ali Poyrazoğlu'nun Yeşil Kabare'sinde yaptı. Burada, piyano çalıp şarkı söylerken, Müjdat Gezen, Uğur Yücel, Cem Özer gibi sanatçılara sahne şovlarında eşlik etti.

1988 yılında Grup Lokomotif'e girdi. Grupta solistliğin yanı sıra, Zerrin Özer, Ayşegül Aldinç, Sezen Aksu, Seyyal Taner, Aşkın Nur Yengi, Fatih Erkoç, Harun Kolçak gibi sanatçılara vokal yaptı. Aynı sene İstanbul Üniversitesi Konservatuar Şan Bölümü’nü kazanarak eğitimine devam etti.

Grup Lokomotif ile beraber Zerrin Özer, Ayşegül Aldinç, Seyyal Taner, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi ve Sezen Aksu ile sahne çalışmalarında yer aldı.

1991 yılında Mercury grubunu kurdu ve bu grupla çeşitli konserler ve gece çalışmaları yaptıktan sonra aynı grupla 1994 yılında 'Sen Neyin Peşindesin' adlı albümü yaptı ve yine bu albümden 'Korku Yakamdan Düşmüyor' adlı parçasına Mete Özgencil'in yönettiği bir klip çekti.

Kenan Doğulu, Özgün, Atiye Deniz, Murat Boz, Murat Dalkılıç, Bengü, Özlem Tekin, Ufuk Yıldırım ve Akrep Nalan gibi sanatçılar Murat Çekem'in parçalarını albümlerinde kullanmışlardır. Albüm prodüksiyonlarında da çalışan Çekem, K. Doğulu, Özgün, Nazan Öncel, Candan Erçetin, Haluk Levent, Işın Karaca, Alex gibi birçok sanatçının albümlerinde vokal yapıp gitar çalmıştır.

Halen sahne çalışmaları ile kendi stüdyosunda reklam, dizi ve film müzikleri ve albüm prodüksiyonlarında, prodüktör olarak çalışmaya devam etmektedir.